دانشگاه های برتر جهان

طبق تحقیقات صورت گرفته توسط موسسه Times Higher Education، دانشگاه های انگلیسی زبان، همچنان در صدر دانشگاه های برترجهان قرار دارند و از میان 24 دانشگاه موجود در لیست منتشر شده این موسسه 16 مورد در آمریکا و 6 تای دیگر در انگلستان قرار دارند. کانادا و سوئیس نیست هر کدام با یک سهم در این لیست دانشگاه های برتر جهان قرار دارند.
رتبه بندی صورت گرفته توسط این موسسه تحقیقاتی بر پایه کیفیت آموزش، تحقیقات و ارجاع های صورت گرفته به مقالات علمی تولید شده در این مراکز آموزشی انجام شده و هر یک از این حوزه ها سی درصد از کل امتیاز کسب شده توسط مراکز آموزشی را به خود اختصاص داده اند

دانشگاه آکسفورد در جداول سالانه‌ی برترین دانشگاه های جهان ، جایگاه موسسه‌ی فناوری کالیفرنیا، معروف به کَل‌تِک (Caltech) را ربود، و در این رده‌بندی عنوان دانشگاه های برتر جهان را به خود اختصاص داد.
کل‌تک که تاکنون پنج بار این عنوان را از آنِ خود کرده بود، به رتبه‌ی دوم سقوط کرد، و جای خود را به این دانشگاه‌ نخبه پرور بریتانیایی داد؛ در حالی که رتبه‌های بعدیِ ۱۰ دانشگاه برتر جهان نسبت به سال گذشته دست‌نخورده باقی ماندند.
دانشگاه کمبریج و کالج سلطنتی لندن هم‌چنان در میان ۱۰ دانشگاه های برتر جهان قرار دارند، در حالی که کالج دانشگاهی لندن (UCL) نسبت به سال گذشته یک پله لغزید و از رتبه‌ی ۱۴‌ به رتبه‌ی ۱۵ سقوط کرد.
به طور کلی، دانشگاه‌های بریتانیا در ۱۳‌امین رده‌بندی سالانه‌ی مجله‌ی آموزش عالی تایمز در میان ۹۸۰ دانشگاه برتر جهان، ۹۱ رتبه را به خود اختصاص دادند؛ که ۸۸ عدد از آنها جزء ۸۰۰ دانشگاه های برتر جهان قرار گرفتند، در حالی که سال گذشته ۷۸ دانشگاه بریتانیایی جزء ۸۰۰ دانشگاه اول بودند.
در میان کشورهای جهان، فقط ایالات متحده است که در بین ۸۰۰ دانشگاه های برتر جهان وضعیت بهتری نسبت به بریتانیا دارد. بریتانیا در میان ۲۰۰ دانشگاه های برتر جهان، ۳۲ نماینده دارد – که البته نسبت به سال گذشته دو عدد کم شده‌اند.
فیل بَتی، مسئول این رده‌بندی‌ها می‌‌گوید: “‌این‌که دانشگاه آکسفورد برای نخستین بار در صدر دانشگاه های برتر جهان قرار دارد، خبر فوق‌العاده‌ای است. این مسئله دستاورد بزرگی برای بخش آموزش عالی بریتانیا است و جایگاه این کشور را به عنوان یکی از برترین ملت‌های جهان از لحاظ نظام دانشگاهی تثبیت می‌کند.

 

 دانشگاه های برتر جهان

دانشگاه های برتر جهان

 

 

رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان

 

1. موسسه فناوری کالیفرنیای آمریکا- امتیاز کل 95.2
عنوان دانشگاه برتر جهان برای دومین سال پیاپی به موسسه فناوری کالیفرنیا رسید که در کیفیت تدریس، درآمد از صنعت، تحقیقات و ارجاع تحقیقات علمی به محتوای تولید شده اش سرآمد است و در سال 2016 میلادی جایگاه نخست را از سوی موسسه تایمز دریافت کرد. موسسه فناوری کالیفرنیا به خاطر رشته های مختلفی که در زمینه علوم و مهندسی دارد برترین مرکز آموزش عالی دنیا به شمار می رود اما تردیدی نیست که دریافت مدرک تحصیلی در هر یک از رشته های دیگر این دانشگاه خود یک برگ برنده است.

2. دانشگاه آکسفورد انگلستان- امتیاز کل:94.2
آکسفورد یک پله نسبت به جایگاه سال قبل خود صعود کرده و حالا بهترین دانشگاه دنیا در خارج از خاک آمریکا به شمار می رود. این مرکز در سال 1096 میلادی تاسیس شده و 30 تن از بزرگترین رهبران دنیا را در لیست فارغ التحصیلان خود دارد که از این میان 26 نفرشان به سمت نخست وزیری انگلستان رسیدند.

3. دانشگاه استنفورد آمریکا- امتیاز کل 93.9
استنفورد یکی از بزرگ ترین محوطه های دانشگاهی را در خاک آمریکا دارد و به خاطر نزدیکی جغرافیایی اش به سیلیکون ولی آمار فارغ التحصیلان و کارآفرینانش هم بالاست هربرت هوور رئیس جمهور آمریکا یکی از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده و سالی راید نخستین زن آمریکایی هم که قدم به فضا گذاشت در سال 1973 میلادی از همین دانشگاه فارغ التحصیل شد.

4. دانشگاه کمبریج انگلستان- امتیاز کل 92.8
این دانشگاه یک رتبه نسبت به جایگاه سال قبل صعود داشته و قدمت نامهایی نظیر آکسفورد را ندارد اما با تاریخ 800 ساله خود یکی از قدیمی ترین  و دانشگاه های برتر جهان  به شمار می رود. دانشگاه کمبریج بالغ بر 100 کتابخانه دارد که بیش از 15 میلیون جلد کتاب را در خود جای داده اند.

5. موسسه فناوری ماساچوست آمریکا- 92.0
هشتاد و پنج دریافت کننده جایزه نوبل تحصیلات آکادمیک خود را در MIT گذرانده اند. این دانشگاه در سال 1861 میلادی تاسیس شد و عمده تلاشش این است که دانشجویان را به کارآفرینی و ابداع تشویق کند. فارغ التحصیلان این مرکز آموزشی که البته در قید حیات هستند تا کنون بالغ بر 30 هزار شرکت را تاسیس کرده اند.

6. دانشگاه هاروارد آمریکا- 91.6
این دانشگاه که نسبت به جایگاه سال قبل خود چهار پله تنزل داشته است همچنان هم یکی از دانشگاه های برتر جهان  به شمار می رود.هاروارد همچنین عنوان قدیمی ترین دانشگاه آمریکا را هم در اختیار دارد و از جمله مراکز آموزشی پردرآمد محسوب می گردد چراکه در سال 2013 توانست یک و نیم میلیارد دلار را به خود اختصاص دهد.

7. دانشگاه پرینستون آمریکا- امتیاز کل 90.1
پرینستون به تمامی دانشجویان خود در چهار سال تحصیل خوابگاه می دهد و این یعنی 98 درصد آنها در داخل کمپ موسسه زندگی می کنند. محیط های باز این مرکز آنقدر زیباست که بعضا توریست ها را هم جذب خود می کند:گفتنی است سالانه 80 هزار نفر از این دانشگاه دیدن می کنند و به واسطه بازدید خود 2 میلیارد دلار را عاید آن می کنند.

8. کالج سلطنتی لندن در انگلستان- امتیاز کل:89.1
دانشگاه سلطنتی لندن که نسبت به سال قبل خود یک پله صعود داشته بیشتر به خاطر فعالیت های علمی اش شناخته می شود. بنای این مرکز آموزشی در قلب لندن واقع شده و به همین خاطر جذابیت ویژه ای برای دانشجویان خارجی دارد. 51 درصد از دانشجویان این موسسه از کشورهای دیگر می آیند. شعار دانشگاه این است:دانش علمی، شکوه و جلال تاج و سلامت پادشاه.

9. موسسه تکنولوژی فدراسیون سوئیس در زوریخ- امتیاز کل 88.3
موسسه تکنولوژی فدراسیون سوئیس  یکی از دانشگاه های برتر جهان است  که نسبت به سال قبل چهار پله صعود داشته است بیشتر به خاطر تحقیقات و پروژه های پژوهشی قابل توجهش و همچنین آموزش عالی در زمینه علوم طبیعی و فناوری شناخته می شود. جالب است بدانید که 21 دریافت کننده جایزه نوبل در این دانشگاه تدریس کرده اند یا درس خوانده اند و سالانه نیز 80 پتنت توسط آن به ثبت می رسد.

10. دانشگاه شیکاگو آمریکا- امتیاز کل:87.9
انشگاه شیکاگو که از جمله مراکز پیشتاز علمی و از دانشگاه های برتر  در آمریکا به شمار می رود لیست بلند بالایی از بزرگان را در زمره فارغ التحصیلان خود دارد که از آن جمله می توان به Saul Bellow و Susan Sontag اشاره نمود.

10 دانشگاه برتر جهان

10 دانشگاه برتر جهان