بلاک چین چیست؟

اگر بخواهم تکنولوژی بلاک چین را به زبانی ساده تعریف کنم بهتر است با یک مثال ساده شروع کنم. وقتی شما پولی را در یک بانک سپرده‌گذاری می‌کنید، آن‌ها اطلاعاتی را در مورد سپرده شما و حساب شما در یک پایگاه داده بزرگ ذخیره می‌کنند. بیت کوین هم کار مشابهی را برای حفظ اطلاعات حساب‌های کاربران انجام می‌دهد، اما برخلاف یک بانک، در بیت کوین با توجه به ماهیتی که دارد نمی‌توان به یک قدرت مرکزی که پایگاه داده را برای کاربران مدیریت و ذخیره کند، اعتماد کرد.بیت کوین این مشکلات را با تقسیم کردن پایگاه داده به مجموعه‌های کوچکی که «بلاک‌ها» نامیده می‌شوند حل کرده است. هر بلاک یک جور برچسب (Label) است که آن را به بلاک قبلی پیوند می‌دهد به ترتیبی که هر کسی می‌تواند تمام پایگاه داده را که از این قسمت‌های مجزا تشکیل شده گردآوری کند؛ به عبارتی هر کسی که از بیت کوین استفاده می‌کند، یک نسخه از کل پایگاه داده را که زنجیره بلوک نامیده می‌شود ذخیره می‌کند و این مجموعه‌های بسیار کوچک را بین هم ردوبدل می‌کنند. زنجیره بلوکی میان تمام کاربران بیت کوین به اشتراک گذاشته شده است و برای بررسی مقادیر آدرس‌های بیت کوین و جلوگیری از پرداخت دوگانه و سایر خرابکاری‌ها است.با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می توانند گزارشات مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می توانند چگونگی ثبت و به روز رسانی اطلاعات را کنترل کنند. به همین منوال، مقالات ویکی پدیا هم محصول یک ناشر نیستند. بنابراین در ویکیپدیا هم فقط یک فرد اطلاعات را کنترل نمی کند.

این تفاوت است که فناوری بلاک چین را بسیار مفید می کند – این فناوری یک نوآوری جالب در ثبت و توزیع اطلاعات است که ما را از یک طرف قابل اعتماد برای تسهیل روابط دیجیتالی، بی نیاز می کند.با این حال، فن آوری بلاک چین با همه شایستگی هایش، به خودی خود یک فناوری جدید نیست.بلکه این ترکیبی از تکنولوژی های تجربی است که به روش جدیدی با یکدیگر فعالیت می کنند. این هماهنگی بین سه فناوری (اینترنت، رمزنگاری کلید خصوصی و یک پروتکل ایجاد انگیزه برای کار) به وجود آمده است که بیت کوین را بسیار کاربردی ساخته است.

block chain

بلاک چین

آیا بلاک چین می‌تواند مشکلات متداول آزادکاران را حل کند؟

بلاک چین، واژه‌ای بود که در سال ۲۰۱۷ زیاد به گوشمان خورد. صرف‌ نظر از قیمت بی‌سابقه‌ی بیت کوین، این فناوری تقریباً در هر صنعتی که فکر کنید، تأثیرگذار بود: بانکداری، مدیریت دولتی، تلکام، خرده‌فروشی و بسیاری زمینه‌های دیگر. شاید در سال ۲۰۱۸ شاهد باشیم که بلاک چین، عرصه‌ی آزادکاری را هم متحول می‌کند.

مزایای استفاده از یک پلتفرم مبتنی بر بلاک چین برای آزادکاران چیست؟
ویژگی‌های خاص و متنوع بلاک چین ممکن است برای آزادکاران جذابیت‌های زیادی داشته باشد. در حوزه‌ی آزادکاری، بلاک چین به این معنا است:

رکورد و ثبت امن و غیر قابل تغییر تراکنش‌ها

منظور صرفاً تراکنش‌ها و تبادلات مالی نیست. بلاک چین این امکان را فراهم می‌کند که تعداد بسیار زیادی از تراکنش‌ها و داده‌های قراردادها در یک محیط امن و بدون خطر هکرها، ثبت شود. در این صورت توافق‌نامه‌های آزادکاران و مشتریانشان به‌صورت دائمی ضبط می‌شود و دیگر امکان نقض قرارداد وجود ندارد.

سند کار

آزادکاران می‌توانند همه‌ی پروفایل و نمونه‌کارهای خود را در بلاک چین ذخیره کنند و این به معنی یک مدرک قابل استناد از کیفیت کار آن‌ها است. تمام آثار به مالک آن نسبت داده می‌شود و اطلاعات کپی‌رایت نیز قابل‌ اطمینان است. اگر داده‌ها امنیت داشته باشند، اختلافات بین آزادکاران و مشتریانشان به‌مراتب راحت‌تر حل می‌شود.

پایین آمدن هزینه‌ی انتقالات پولی

در حال حاضر انتقال پول بین کشورهای مختلف، هزینه‌های مختلفی به مردم تحمیل می‌کند. برخی از شبکه‌های انتقال پول (به‌خصوص در کشورهای درحال‌توسعه) هزینه‌ی بالاتری هم دارند. به‌عنوان‌ مثال انتقال پول از آمریکا یا اروپا به آفریقای جنوبی، ۱۵ درصد افزایش هزینه خواهد داشت. درحالی‌که این هزینه طی یک دهه‌ی گذشته ۲.۵ درصد کاهش‌ یافته است، کاهش ۵ درصدی هزینه‌ی انتقال به معنی ۱۶ میلیارد دلار درآمد اضافه برای دریافت‌کنندگان پول در سراسر جهان خواهد بود. بلاک چین می‌تواند به این رؤیا، رنگ واقعیت ببخشد.

مونلایتینگ، یکی از بازارهای اصلی آزادکاران، تلاش می‌کند همه‌ی این هماهنگی‌ها را به مرحله‌ی اجرا برساند. تاکنون ۶۰۰ هزار آزادکار در این شرکت باسابقه ثبت‌ نام کرده‌اند، متخصصانی که به‌زودی می‌توانند برای مهارت‌های خود، بازاریابی جهانی داشته باشند. این شرکت به‌منظور پیشرفت کسب‌وکار خود، تصمیم دارد در سال ۲۰۱۸، یک آیکو نیز راه‌اندازی کند.

بلاک چین2

فناوری بلاک چین

معرفی بلاک چین به بازار آزادکاران از طریق آیکو

آزادکاران سراسر جهان با مشکلات مشابهی مواجه هستند: هزینه‌ی بالای اجرای کسب‌وکار، دشواری جلب اعتماد مشتریان جدید، فقدان نقد و بررسی‌های معتبر و همچنین کمبود ابزارهای جامع و سهل‌الوصول. پلتفرم ما با توکن‌های مونبیت عمل می‌کند و به میلیون‌ها نفر از آزادکاران و کارآفرینان کمک می‌کند استقلال کارشان را در سطح جهانی به دست آورند.

کاهش هزینه‌ها

آزادکاران از اینکه ناچارند ۱۵ تا ۲۵ درصد از درآمد خود را با بسیاری از بازارهای اقتصاد گیگ به اشتراک بگذارند (درواقع تسلیم کنند)، بیزارند. به‌علاوه آن‌ها مجبورند برای دریافت پول از بازارهای خارجی، هزینه‌ی بیشتری بپردازند. ولی استفاده از مونبیت این هزینه‌ها را (به‌خصوص در برابر مشتریان بین‌المللی)، تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

پاداش به شرکت‌کنندگان فعال

پاداش کاربران با توکن‌های مونبیت داده می‌شود. آن‌ها می‌توانند از این توکن‌ها برای خرید ویژگی‌های اختصاصی پلتفرم (مثل تبلیغات) استفاده کنند یا آن را به پول نقد تبدیل کنند.