بعد از گفت و گو با یکی از میزبان های Airbnb در کره جنوبی، اینبار به دیدار یکی از میزبان های Airbnb در شهر بِکر پوروو رفته ایم ، شهری جالب و تاریخی در مجاورت و خارج از شهر بزرگ تر هلسینکی . پوروو به « پاریسِ کوچکِ اسکاندیناوی » مشهور است . شاعران، نقاشان ، نویسنده ها و طراحان زیادی در این شهر زندگی می کنند ، افرادی مثل Liisa Voima طراح مد و فشن و فیلمنامه نویس مشهور Jussi Kylätasku ، که از میزبانان Airbnb نیز هستند!

Airbnb یک شرکت خصوصی است که مقر آن در سانفرانسیسکو است، این شرکت در آگوست سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است،  این شرکت از طریق سایت حود، به صاحبان خانه‌ها و آپارتمان‌های خالی با دارای یک اتاف اضافی امکان می‌دهد که آپارتمان‌های خود را به میهمان‌ها  و مسافرانن برای چند روز اجاره دهند اجاره بدهند.  مکان‌های موجود در این سایت شامل اتاق‌ها، آپارتمان‌ها، قلعه‌ها، قایق‌ها، خانه‌های درختی و حتی کلبه‌های ایسکیمویی و جزیره‌های خصوصی است.

سایت Airbnb ، امکان یافتن و رزرو نمودن مکانی برای خواب در بیش از سیو چهار هزار شهار از یکصد و نود کشور جهان را فراهم کرده است. در این سایت که در سال ۲۰۰۸ میلادی تاسیس شده و قریب به بیست میلیون میهمان را تابحال جایابی نموده است، می توانید در هنگام سفر با هزینه ای مناسبف محلی برای خواب بیابید. همچنین این امکان را خواهید داشت تا خوابگاه یا  اتاق خودرا نیز برای چند روز در ماه و در ایام سفر، به اجاره بگذارید.

در ادامه گزارش دیدار ما با این دو هنرمند و افرادی دیگر که از میزبان‌های Airbnb هستند را می خوانید :

کشف زندگی آرام در پوروو، فنلاند

در یکی از بعدظهرهایی که پیش Liisa  بودیم ، او گفت : « قبلا یکی اینجا بود که خرس قطبی خونگی داشت » . ما در پذیرایی خانه ی صورتی رنگ Liisa نشسته بودیم ، یک خانه کوچک فنلاندی که قدمتش به قرن 18 میلادی می رسد. Liisa بعدا گفت : « ولی الان فقط یه زوج نویسنده اینجا زندگی میکنند »

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند

خانه ی Liisa

 

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند به همراه میزبان‌های Airbnb

Liisa

خانه ی Liisa درست در حاشیه قدیمی شهر واقع شده است ، جایی که خیابان های قدیمی و کوچه های باریک با مجموعه ای از مغازه ها ، عتیقه فروشی ها ، گالری های هنری و کافه های قدیمی پر شده است . اینجا بسیار کوچک است ، برای پیاده روی کل مسیر آن، تنها 30 دقیقه زمان می برد و بعد از سی دقیقه پیاده روی ، به رودخانه Porvoonjoki خواهید رسید که به دریا می ریزد .

همانطور که Liisa میگوید : « میتونید نیم ساعت پیاده روی کنید و دو تا پل رو رد کنید و اون وقت خودتون رو تو یه جنگل پریانی در Sikosaari island پیدا کنید. من معمولا برای الهام گرفتن به اونجا میرم .»

بعضی از کارهای مشهور دنیای هنر از جنگل های مجمع الجزایر پوروو الهام گرفته شده اند ، از کارتون مومیایی ها گرفته تا کلبه های Samuji . مجمع الجزایر  پوروو مجموعه ای است از جزیره های جنگلی با کلبه های چوبی ( mökki ) که در زمان تابستان پر از هنرمند و خانواده می شود .

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند به همراه میزبان‌های Airbnb

 

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند به همراه میزبان‌های Airbnb

 

اگر شما کسی باشید که دوست داشته باشید جنگل و دریاچه شخصی خود را داشته باشید، فنلاند جای مناسبی برای شما است ، چه برای سکونت جه برای تفریح . در فنلاند به ازای هر 26 آدم ، یک دریاچه وجود دارد و حدودا 70 درصد از کل کشور با درخت و جنگل پوشیده شده است . Madara ، یکی از میزبان های Airbnb در حالی که به درختان پوشیده از برف اطراف کلبه ی خود نگاه میکند می گوید : « من دوست دارم اینجا کار کنم ، بهم احساس آزادی تمام و کمال میده »

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند به همراه میزبان‌های Airbnb

 

در اعماق مناطق برفی و وحشی آنجا ، یکی دیگر از میزبان های Airbnb که یک فنلاندی اصیل به نام Terho ، ما را به سکوت و آرامش دعوت کرد و به آرامی گفت : « هوای تمییز را تنفس کنید، به سکوت گوش کنید و ذهن خود را خالی کنید! » و در ادامه ما را به سمت سونا برد . در حالیکه در یک دست خود نوشیدنی خنک lonkero گرفته بودیم ( نوعی نوشیدنی با گریپ فروت ، جین و تونیک ) در داخل یک سونای تاریکِ محلی گرم شدیم و بعد از آن دوباره در سرما غرق شدیم، چراکه برای آب کشی وارد یک سوراخ یخ شدیم!

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند به همراه میزبان‌های Airbnb

غرق شدن در برف

ما به شنای در برف و آب یخ دیوانگی می گوییم ، ولی فنلاندی ها به آن avanto یا شنای زمستانی میگویند! آن ها معتقد هستند که این کار ، یک تمرین پر از آدرنالین برای شماست و خواب بعد از آن ، بهترین خواب زندگی شما خواهد بود !

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند به همراه میزبان‌های Airbnb

avanto یا شنای زمستانی

مردم محلی معتقدند همچین تمدد اعصابی ، ذهن انسان را باز می کند و خلاقیت اصیلی را به ذهن انسان وارد می کند . با اینکه در پوروو معمولا مسافرخانه هایی با با غذاهای محلی و خانگی دارد ، اخیرا رستوران های جدید و مدرنی به این منطقه آماده اند ، با نسل جدیدی از سرآشپزها که ظاهر غذاهای منطقه را جذاب تر کرده اند .

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند به همراه میزبان‌های Airbnb

به پوروو برو تا غذا بخوری

یکی از دلایلی که برای آمدن به اینجا وجود دارد، شاید باعث تعجب شما بشود: به پوروو برو تا غذا بخوری . Madara معمولا مهمانان خود را به یک قایق بادی به رستوران Sinne Bistro می برد . رستورانی که به گفته محلی ها ، به شهر ظاهری غذامحورتر داده است . طوری کع ادم های غذاباز مجذوب آن می شوند . اینکه ماهی که برای غذا سفارش داده اید و خواهید خورد ، از رودخانه کنار رستوران به تازگی گرفته شده است و شما میتوانید تمام این مراحل ماهیگری و طبخ را از پنجره رستوران تماشا کنید فوق العاده است  . یکی از محلی ها تعریف میکرد که برای خوردن ماهی burbot سرخ کرده ، 45 دقیقه از هلسینکی را تا این رستوران در راه است !

آشنایی با شهر پوروو در فنلاند به همراه میزبان‌های Airbnb

رستوران Sinne Bistro

 

در تمام مدتی که ما آنجا بودیم – که مدت کمی نبود – Madara حتی یک بار هم به گوشی خود نگاه نکرد . ما نمیخواستیم زیاد وقت او را بگیریم اما او اصرار میکرد و با لبخندی ملایم میگفت عجله ای برای کارهای خودش ندارد . تنهایی ، سبک زندگی ساده و دوستی عمیق با طبیعت  که در پوروو تجربه می کنید باعث می شود نتیجه بگیریم که زندگی ساده هنر فنلاندی ها است