در حالی که امروزه جمعیت روز افزون مردم بدون حساب بانکی میتوانند به ابزار های مالی جدید به راحتی دسترسی داشته باشند ، باز هم تعداد زیادی از آن ها به تکیه بر پول نقد به استفاده از کسب و کارهای کوچک ادامه می دهند. به عنوان مثال در پایان سال دو هزارو پانزده میلادی چیزی نزدیک به چهارصد میلیون حساب کاربری تلفن همراه ثبت شده بود و تنها یک سوم این آمار فعال شده بود. این نشان می دهد که مردم راه های امن و ساده دریافت و پرداخت پول را به قیمت فعال کردن یک هویت دیجیتال از دست می دهند.

اگر پرداخت های الکترونیکی در کسب و کارهای کوچک به عنوان یک دروازه ورود به بزرگراه درآمد مالی در نظر گرفته شود، چه طور میتوان استفاده از آن را افزایش داد ؟

در کشورهای در حال توسعه به ویژه در بین مردم کم درآمد اغلب خرید از بازارهای روز و نزدیک و خرده فروشی ها در بین مردم رواج دارد. اگر این فروشگاه ها و کسب و کارهای کوچک به روش های پرداخت الکترونیک مجهز شوند می شود کم کم پایه ی اقتصاد از روی پول نقد برداشته شود و به سمت و سوی جهان الکترونیک نزدیک میشود. مسترکارد در یک گزارش موانع برای پذیرش انتخاب پرداخت الکترونیک از سمت کسب و کارهای کوچک و مردم را بررسی میکند و بهترین راه حل برای رفع موانع را اینطور پیشنهاد می دهد:

  • تخفیف به واسطه ی خرید الکترونیک که در بسیاری کشورهای آسیا و افریقا به مشتری این امکان را می دهد که به سادگی تنها با اسکن کد فروشگاه بهای خرید خود را پرداخت کنند.
  • فعال کردن مدل های جدید برای تجارت به شرکت ها و فروشنده ها امکان در ارتباط بودن با یکدیگر را می دهد.به عنوان مثال در کنیا مسترکارد با یونیلور برای دیجیتال کردن فرایند خرید و فروش با یکدیگر همکاری میکنند.
  • سازماندهی همکاری بین مراکز دولتی و مراکز خصوصی در مسئله آموزش عمومی،مثلا در پرو برنامه مالی تافن همراه بی آی ام توسط بیش از سی و پنج موسسه مالی حمایت میشود

لینک های مرتبط :