چگونه در امتحان CFA موفق شویم

در چند روز آینده مجموعا 50 هزار نفر در جهان در یکی از امتحانات پروانه کارشناسی مالی ( CFA ) شرکت خواهند کرد، که در هفته اول ماه ژوئن خواهد بود، همچنین می توانید در ماه دسامبر هم در امتحان سطح یک شرکت کنید. اگر شما یکی از آنها هستید حتما احساس اضطراب خواهید داشت. درصد قبولی بالا نیست (43 درصد از 51 هزار و 134 شرکت کننده که در امتحان سطح یک شرکت کردند در سال 2016 قبول شدند) و به شما توصیه می شود بسیار درس بخوانید.

اما با چه کاری می توانید شانس خود را افزایش دهید؟ ما از تعدادی از کارشناسان، دانشجویان، معلمان و افراد موسسه CFA مصاحبه کردیم تا با توصیه های آنها استفاده کنیم. در اینجا می توانید مهم ترین نکته ها را بیابید.

 

  1. در جلساتی شرکت کنید که مثل ماراتن هستند نه دو سرعت.

اگر میخواهید در سطح یک امتحان موفق باشید، از سوی موسسه به شما توصیه می شود 6 ماه برای آن آماده شوید و برای هر امتحان بین 300 تا 400 ساعت درس بخوانید.

ناتالی کولوملی معامله گر سابق دویچه بانک که در حال حاضر به عنوان معلم شرکت کنندگان در آزمون فعالیت می کند می گوید: موفقیت بستگی زیادی به زمان شروع درس خواندن دارد.

جیمی زیگلر، موسس آموزش JZA و یکی از اعضای برنامه  CFA می گوید: دوست دارم به افراد بگویم 6 ماه قبل از امتحان شروع به آماده شدن کنند زیرا به این ترتیب اهمیت زمان را به آنها خاطر نشان خواهم کرد. با دوره کردن مطالب کمتر در روز و افزایش تعداد روزها به مغز این امکان را می دهید تا با شب های بیشتری برای خواب مطالب را بهتر درک کند.

به بیان دیگر هر چه زودتر شروع به درس خواندن کنید، شانس موفقیت بیشتری خواهید داشت.

پاتریشیا دانلی، رئیس خدمات مشاوره ای شرکای سرمایه گذاری بانک پاریبا و رئیس سابق جامعه CFA فرانسه می گوید: الان بهترین زمان برای شروع مطالعه ( برای ماه دسامبر) است. در حال حاضر آرامش در کار و بازارها وجود دارد. اگر الان شروع کنید. می توانید قبل از اینکه در تابستان همه چیز شروع شود پیشرفت خوبی داشته باشید.

 

 

موفقیت در امتحانات CFA

 

 

  1. با دقت برنامه ریزی کنید

6 ماه زمان زیادی است و در طول آن ممکن است تمرکز خود را از دست داده زمان کمتری را نسبت به آنچه می خواهید به درس خواندن اختصاص دهید.

برای آنکه از بی توجهی به زمان مطالعه خودداری کنیدکولملی  توصیه می کند تا جدولی برای 12 ساعت مطالعه در هفته در 6 ماه آینده داشته باشید. اگر چیزی مانع شد، در روزهای دیگری عقب ماندگی را جبران کنید.

فیلیپ موپاس، رئیس جامعه CFA فرانسه توصیه می کند دانشجویان باید دو تا سه هفته کاملا خالی در برنامه  مطالعه خود قرار دهند. به این ترتیب می توانید هر گونه مسئله کاری یا شخصی که پیش خواهد آمد را حل کنید. اگر مشکلی نبود، می توانید از این هفته ها به عنوان زمانی برای استراحت استفاده کنید. یا می توانید برای دوره کردن بخش های دشوارتر منابع درسی از این هفته های خالی بهره ببرید.

زیگلر می گوید: یک اشتباه رایج قرار ندادن زندگی در برنامه  مطالعه و از دست دادن زمان است.

 

  1. روشی را برای درس خواندن بیابید که برای شما کارآمد باشد.

کولملی می گوید: بهترین روش این است که از تکنیکی برای درس خواندن استفاده کنید که پیش از این برای امتحانات دیگر استفاده می کردید و جواب داده است. بعضی از افراد صبح ها بهتر عمل می کنند، بعضی در شب. بعضی دوست دارند در کتابخانه درس بخوانند بعضی در دفتر یا خانه راحت تر هستند.

دانشجوی مالی سازمانی باستین دوترلو در حال حاضر به عنوان کارآموز در اسپانیا است و آماده می شود تا در امتحان سطح دو در دسامبر شرکت کند. هنگامی که برای سطح یک آماده می شد از ویدئوهای موسسه استفاده می کرد و به صورت مرتب با کارشناسانی به تبادل اطلاعات می پرداخت که پیش از این با موفقیت امتحان را پشت سر گذاشته بودند. صحبت کردن با این افراد موفق به او کمک کرد تا به یاد داشته باشد که به چه دلیلی تصمیم گرفته است در امتحان شرکت کند. از طرفی دوترلو می گوید که از شرکت در تالارهای گفتگو در مورد امتحان خودداری کرده است زیرا باعث ایجاد استرس بیشتر می شوند.

زیگلر به شرکت کنندگان یک سلاح مخفی پیشنهاد می دهد: در روز 5 تا 8 دقیقه ریلکس کنید، بهترین زمان می تواند پیش از شروع درس خواندن باشد.

ریلکس کردن ذهن را پاک می کند، اعصاب را آرام می کند و بدن را به آرامش می رساند. به بیان دیگر، محیطی مناسب را برای تمرکز زیاد، حل مشکلات و حفظ کردن ایجاد خواهد کرد، تحقیقات هم این مسئله را تایید کرده اند.

من معتقد هستم دانشجویان باید روش و برنامه ای را که به بهترین شکل برای آنها جواب می دهد پیدا کنند، چه به صورت انفرادی باشد چه تیمی. و همه آنها می توانند از یک تمرین مراقبه کوتاه در برنامه درسی خود استفاده کنند.

 

  1. از منابعی که معرفی شده اند بیشترین استفاده را بکنید.

موسسه CFA خود منابعی را برای آماده شدن برای امتحان ارائه می دهد.

با داشتن کلمه کاربری و رمز عبور می توانید به مقدار قابل توجهی از اطلاعات و توصیه ها  از سوی سایت CFA دسترسی داشته باشید. بسیاری از شرکت کنندگان این مسئله را از یاد می برند.

دانلی توصیه می کند که داوطلبان نزدیک به پایان دوره مطالعه به لیست LOS در سایت موسسه نگاهی داشته باشند. این لیست بویژه در صبح امتحان و دوره کردن مناسب است.

جفری کیل مالک و عضو ارشد شرکت استراتژی های سپرده گذاری کیل می گوید: از لوازم کمک آموزشی استفاده کنید صوتی و چاپی. فکر نکنید که نسخه های چاپی قدیم کافی هستند، شاید به روز نباشند.

انتظار سوالات مربوط به فین تک را در امتحان امسال و سال های آینده داشته باشید، زیرا منابع جدیدی معرفی شده اند.

 

 

موفقیت در امتحانات CFA

 

 

  1. تمرین، تمرین و تمرین

بعضی از داوطلبان زمان زیادی را صرف تمرین سوالات می کنند بجای آنکه وقت گذاشته و منابع را بخوانند و موضوعات را درک کنند. همچنین تنها بر بخشی از قسمت ها تمرکز نکنید که فکر می کنید بخش زیادی از امتحان را به خود اخصاص می دهند و دیگر قسمت ها را نادیده بگیرید.

باستین که خود را به صورت مداوم با دادن امتحانات آزمایشی پیش از امتحان سطح یک به چالش می کشید می گوید: مهم است که بتوانید در محیطی مانند محیط امتحان به سوالات بدون توفق پاسخ دهید و به سرعت هر یک از آنها را بفهمید. این بهترین روش است تا متوجه شوید چقدر خوب عمل می کنید و باید بر روی چه بخش هایی بیشتر کار کنید. همچنین پیش از روز امتحان به شما اعتماد به نفس خواهد داد.

صدها سوال را پیش از امتحان مرور کنید و بفهمید چرا جواب های مشخص شده بهترین جواب هستند.

سعی کنید سوالات را تغییر دهید و ببینید آیا می توانید ببینید با تغییر سوال چه تغییری در جواب ایجاد خواهد شد. بخش های ریاضی را دستی حل کنید برای سوالات عددی از شکل های مختلفی استفاده کنید مطمئن شوید که سرعتتان بالاست.

تسلط خود بر مطالب و سرعت حل را دستکم نگیرید.

 

شما میتوانید توسط وب سایت پی آسان در آزمون های بین المللی همچون TOFEL iBT، GRE، CFA و… شرکت نمایید. برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

 

6.چیزی را از قلم نیاندازید

هر 10 بخش برای امتحان سطح یک مهم هستند. نباید چیزی را از قلم بیاندازید.

هنگامی که برای اولین بار باستین در امتحان CFA شرکت کرد وقت زیادی را به بخش اقتصاد اختصاص نداد زیرا فکر می کرد مطالعه 300 صفحه برای 10 درصد از نمره امتحان ( بخش های دیگر 100 صفحه برای 15 درصد از نمره امتحان بود) بیهوده است. او اعتراف می کند این اشتباه بزرگی بود.

مهم است که شما بر موضوعات کوچک بسیار تسلط داشته باشید. بویژه در بخش استانداردهای اخلاقی و کارشناسی. یک اشتباه کوچک در این بخش می تواند موفقیت شما در امتحان را به خطر اندازد به خصوص اگر در مرز قبولی و مردودی باشید.

 

7.استراتژی داشته باشید.

نمره قبولی در امتحان بستگی به عملکرد جمعی دارد اما در محدوه 70 درصد است.

اگر می خواهید قبول شوید، باید در همه بخش ها عملکرد خوبی داشته باشید.

توصیه باستین این است که تنها بر یک بخش تمرکز نکنید. به جای آن او می گوید، از شیوه خرچنگ استفاده کنید و در یک زمان چند موضوع را مطالعه کنید و بحث ها تئوری و کمی را نیز مورد توجه قرار دهید.

کولملی می گوید توجه بیشتری به جزئیات در مواردی که در آنها خوب هستید داشته باشید تا از اشتباهات حاصل بی دقتی خودداری کنید. بر روی بخش هایی که در امتحانات آزمایشی در آنها نتایج متفاوتی دارید بیشتر تلاش کنید.

 

8.با نزدیک شدن امتحان از خود مراقبت کنید.

با نزدیک شدن امتحان CFA ، باید از خود مانند یک کودک مراقبت کنید. کولملی می گوید: مرتب غذا بخورید، حداقل دوبار در روز بیرون رفته و از هوای آزاد استفاده کنید.

اگر دارای یک شغل تمام وقت هستید، بعضی از روزها را زودتر به خانه بازگردید. این کار به شما کمک می کند تا کمی ریلکس کرده و وقت بیشتری برای درس خواندن داشته باشید. بعضی از کارفرمایان اجازه مرخصی را برای امتحان می دهند.

 

 

موفقیت در امتحانات CFA

 

 

9.با انجام یک اشتباه در روز امتحان خود را فاقد شرایط نکنید

وبسایت CFA مواردی را که می توانید با خود به امتحان CFA ببرید ذکر کرده است آن را به دقت بخوانید. مطمئن شوید که اطلاعات پاسپورتتان با آنچه در فرمها نوشته اید یکسان باشد. باتری های ماشین حساب خود را دوباره شارژ کنید. زمان کافی را برای رسیدن به محل امتحان اختصاص دهید به یاد داشته باشید تعداد کمی از افراد در سالن امتحان هستند.

 

10.در امتحان CFA بر اعصاب خود مسلط باشید

مانند همه امتحان ها باید:

از سوالات ساده شروع کنید.

همیشه به همه سوالات جواب دهید. چیزی را از دست نخواهید داد.

در صورتی که پاسخی را نمی دانید یک حدس هوشمندانه بزنید.

هول نشوید. در بدترین حالت این یک تمرین برای امتحان بعدی شماست.

به خود یادآوری کنید که اگر قبول نشوید تنها باید مدت دیگری را برای امتحان بعدی صبر کنید.