مقدمه

در آینده هوشمند ، فن‌آوری در حال تغییر بخش حمل و نقل بویژه در بخش قطارهای تندرو و اتوبوس‌های برقی است. اما همچنان باید دید تغییرات مشابه دیجیتال برای بهبود سفرهای شهری برای میلیون‌ها مسافر اتفاق خواهد افتاد یا خیر. بویژه برای ساکنان شهر لندن، راهی برای فرار از تیترهای خبری در مورد حمل و نقل، بویژه قطارها و اتوبوس‌ها وجود ندارد. شکنجه قطار، مسافران سرگردان، بی‌نظمی، توقف‌ها و دیگر مواردی که می‌توانید تصور کنید.

در حالیکه راه حل‌های دیجیتال بخش‌های زیادی از زندگی را بهبود بخشیده‌اند از بانکداری با موبایل تا سلامت قابل پوشش و دیجیتال، اکنون زمان آن رسیده که حمل و نقل شهری با یک انقلاب فن‌آوری مواجه شود. به هر حال امروزه همه افراد با گوشی همراه آشنایی دارند. بسیاری از افراد به صورت مداوم به گوشی‌های هوشمند خود متصل هستند که پر از نرم‌افزارهای مورد نیاز برای دنبال کردن موقعیت، جی‌پی‌اس، بلوتوث، کنترل صدا و غیره است.

اینجا نگاهی خواهیم داشت به آینده هوشمند سفرهای شهری.

و بهترین موضوع این است که همه اینها اکنون امکان‌پذیر هستند.

الکسا سفر شهری من امروز چطور خواهد بود؟

صبح دوشنبه است؛ شما از خواب بیدار شده‌اید و از الکسا می‌پرسید: سفر شهری من امروز چگونه خواهد بود؟ با وجود داده‌های مربوط به سفرهای گذشته شما که در تلفن همراهتان قابل دسترسی است، الکسا مسیر روزانه شما را بدون نیاز به ارائه جزئیات می‌داند. الکسا پاسخ می‌دهد: قطار ساعت ٨ شما تاخیر خواهد داشت و ساعت ٨ و نیم حرکت خواهد کرد.

روزهایی که باید برای آخرین تغییرات سفر شرکت قطارها را جستجو می‌کردید، گذشته است و شما در آینده هوشمند می‌توانید برنامه خود را تغییر دهید. الکسا قرار ساعت ٩ من را به ساعت ١٠ انتقال بده. و همه اینها پیش از اینکه شما صبحانه خورده باشید، انجام خواهد شد.

اگر یک راه سریعتر به محل کار وجود داشته باشد چه؟ الکسا چه راه‌های جایگزینی برای مسیر همیشگی من وجود دارد؟ می‌توانی سوار اتوبوس ساعت ٨ و ١٠ دقیقه خیابان استیشن شوی و ساعت ٩ به مقصد برسی. الکسا بلیط اتوبوس من را بخر.

امروز، فن‌آوری صدا فراگیر شده است. در واقع کام اسکور می‌گوید تا سال ٢٠٢٠، ٥٠ درصد از تمامی جستجوها با صدا انجام خواهد شد.

به روز شدن‌های شخصی‌سازی شده

برای کسانی که الکسا، گوگل هوم، اپل هوم کیت و دیگر فن‌آوری‌های خانگی صدا را ندارند، پیام‌های فعال شده بر روی گوشی موبایلتان تضمین خواهد کرد که به روز شدن‌های شخصی سازی شده را دریافت کنید.

در گذشته همه ما برای سوار شدن بر قطارها به دلیل تاخیر و یا کنسل شدن در ایستگاه‌ها منتظر مانده‌ایم. اما آینده هوشمند بسیار دلپذیرتر خواهد بود… شخصی سازی شده و برنامه‌ریزی برای سفر از پیش.

شما هنوز از خانه خارج نشده‌اید و از تاخیر در حرکت قطار مطلع خواهید شد. یا اگر در نزدیکی ایستگاه قطار باشید با یک پیام از تاخیر قطار مطلع خواهید شد. به شما مسیرهای جایگزین پیشنهاد خواهد شد و یا گفته خواهد شد کافه‌ای در آن نزدیکی تخفیفی بر روی نوشیدنی‌های گرم خود قرار داده است. فن‌آوری‌های فعال شده نیازهای ما را برآورده می‌کنند پیش از آنکه نیاز ما ایجاد شده باشد.

چگونه همه اینها اتفاق می‌افتد؟ چندین فن‌آوری در پشت صحنه فعال هستند. گوشی‌های همراه ما از اطلاعات مربوط به موقعیت استفاده می‌کنند تا مسیرهای روزمره ما را شناسایی کنند و با استفاده از هوش مصنوعی حرکت‌های ما قابل پیش‌بینی خواهد شد. بوکینگ دات کام پیش‌بینی کرده است که امسال، مسافران برای برنامه‌ریزی سفرهای خود بیشتر از فن‌آوری استفاده خواهند کرد. در مطالعه بوکینگ دات کام، تقریبا ٣٠ درصد از مسافران جهانی گفته‌اند آنها با این مسئله که فن‌آوری براساس داده‌های سفرهای گذشته اقدام به برنامه‌ریزی سفر کند مشکلی ندارند.

همچنین، حصار جغرافیایی می‌تواند مشخصه‌ای باشد که در اپلیکیشن‌های موبایل ساخته شود و سیستم موقعیت جهانی (جی‌پی‌اس) کاربر را استفاده کند یا از شناسایی فرکانس‌های رادیویی (RFID) برای تعیین یک مرز جغرافیایی مشخص مورد استفاده قرار گیرد.

اپلیکیشن سفرهای پیوسته به یکدیگر

در آینده هوشمند ، سفرهای پیوسته زندگی ما را ساده‌تر خواهد کرد. فکر کنید، روز پیش روی شما شامل حرکت به سوی محل کار سپس سفر به یک جلسه با مشتری برای ناهار و سپس رفتن به یک هتل برای شرکت در یک رویداد اهدای جوایز در بعد از ظهر باشد.

شما یک اپلیکیشن برنامه‌ریزی سفرهای پیوسته را دانلود کرده‌اید و با وارد کردن چند جزئیات درباره اینکه چه زمانی کجای لندن باید باشید، می‌توانید زمان حرکت قطار به سمت محل کار، زمان حرکت اتوبوس به سمت محل نهار و سفارش یک تاکسی برای رساندن شما به مراسم اهدای جوایز را داشته باشید.

اما زیبایی مسئله این است که شما حتی نباید همه اینها را برنامه‌ریزی کنید.

با آموزش ماشین و امواج رادیویی، اپلیکیشن سفرهای پیوسته شما می‌داند که شما کجا هستید و به شما کمک می‌کند تا در زمان مناسب به مقصد مورد نظرتان برسید. درحال سفرهای شهری، با استفاده از کنترل صدا می‌توانید به نظرهای موجود در تریپ ادوایزر در مورد رستورانی که نهار را در آن می‌خورید، گوش دهید و لینک‌های مربوط به وبسایت‌ جوایز دریافت کنید تا بتوانید در مورد برنامه شب اطلاعات بیشتری داشته باشید.

این اپلیکیشن برنامه‌ریزی سفرهای پیوسته شامل UI های چند وجهی می‌شود. این به زبان ساده به این معناست که شما راه‌های چندگانه‌ای برای کار با این اپلیکیشن خواهید داشت برای مثال وارد کردن متن و استفاده از کنترل صدا و مشاهده متن و گوش کردن به پاسخ‌ها. UIهای چند وجهی ارتباطی طبیعی‌تر و سریعتر را ممکن می‌سازد.

روزهایی که باید برای برنامه‌ریزی یک سفر از یک اپلیکیشن استفاده می‌کردید، با اپلیکیشن‌های جداگانه بلیط‌های خود را رزرو می‌کردید و با استفاده از یک اپلیکیشن سوم اطلاعات مربوط به حرکت را چک می‌کردید، گذشته است.

یک اپلیکیشن یکپارچه همه چیز را یکجا دارد و می‌تواند زندگی گردشگران را بسیار راحت‌تر کند. دیگر چه چیزی می‌خواهید شما حتی نباید بلیط‌های سفر خود را از پیش خریداری کنید. تنها با عبور کردن از سنسور‌ها هنگام سوار شدن و پیاده شدن از قطار یا اتوبوس پرداخت‌ها بصورت خودکار از طریق سیستم پرداخت گوشی شما انجام می‌شود.

موضوعی که ما را به سوی پرداخت‌های موبایل می‌برد…

سیستم پرداخت در حمل و نقل

پرداخت با موبایل

در آینده هوشمند پرداخت با موبایل با کمک اپل پی، اندروید پی و آمازون پی عادی خواهد شد. در واقع، قطارهای ویرجین تبدیل به اولین شرکت جهانی قطار شده است که از طریق الکسای آمازون اقدام به فروش بلیط کرده است.

هنگامی که یک سفر با چند توقف را در برنامه دارید به صورت سنتی نیازمند شیوه‌های مختلفی از پرداخت خواهید بود که می‌تواند مشکل ساز شود. در حالیکه پرداخت با موبایل ایمن و شیوه‌ای امن برای پرداخت است و با استفاده از بکارگیری بیومتریک‌های اپلیکیشن‌ها مانند تاچ آی دی و فیس آی دی شرکت‌های بیشتر و بیشتری شیوه پرداخت با گوشی را بکار می‌گیرند. و با استفاده از سنسور‌ها نیازی به پیش خرید بلیط‌ها نیست. با عبور از یک سنسور هنگام سوار شدن و پیاده شدن از یک وسیله حمل و نقل پرداخت گوشی همراه شما انجام خواهد شد.

پایانی بر سفرهای پرازدحام

در مطالعه ما در مورد مسافران درون شهری ٩٠ درصد از پاسخگویان گفته‌اند بزرگترین سختی‌های آنها از سفرهای درون شهری قطارهای پرازدحام است. مسافران شهری با توده‌های افراد بر روی ایستگاه‌ها درگیر هستند و برای یافتن یک جای خالی باید راهی از میان جمعیت پیدا کنند (اگر خوش شانس باشند). همه ما در واگن‌های قطارهای پرازدحام زجر کشیده‌ایم و در سفرهای طولانی ایستاده‌ایم.

صحنه آینده هوشمند بسیار متفاوت است. با کارت‌های هوشمند سفر و اپلیکیشن‌ها، شرکت‌های حمل و نقل می‌توانند اطلاعات زیادی را در مورد اینکه هر فرد کی و کجا سفر می‌کند، جمع‌آوری کنند. این اطلاعات برای کمک به پیش‌بینی مسیرهای شلوغ استفاده می‌شود تا بتوان قطارها و اتوبوس‌های بیشتری را برای سبک کردن ازدحام اختصاص دهند.

یادگیری ماشین‌ها می‌تواند تعداد زیادی از داده‌های در دسترس را آنالیز کند تا بتواند سفرها را پیش‌بینی کند. خطوط قطار با استفاده از داده‌های جمعیتی رباتی طراحی کرده‌اند که بیزی بات نام دارد و به مسافران می‌گوید در کجا احتمالا جای خالی پیدا خواهند کرد براساس موقعیت و مسیر سفرهای مشخص شده آنها. همچنین بیزی بات داده‌های جمعیتی را از مسافران دریافت می‌کند دیگران را از میزان شلوغی یک بخش از قطار مطلع کند.

سنسورها و امواج رادیویی در آینده هوشمند

در آینده هوشمند و در بخش فن‌آوری و حمل و نقل عمومی، هیچ فن‌آوری در سفرهای شهری حیاتی‌تر از سنسورها و امواج رادیویی مرتبط نیست.

یک موج رادیویی مرتبط دستگاهی است که سیگنال‌های رادیویی و بسته‌های کوچک داده را به دستگاه‌های گوشی همراه انتقال می‌دهد. موج رادیویی بسته‌های کوچک داده را به مجموعه‌ای از دستگاه‌های همراه مثل تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و دستگاه‌های قابل پوشیدن رو به گسترش مثل ساعت‌های هوشمند ارسال می‌کند.

سنسورها در جاده‌ها، تابلوهای راهنمایی رانندگی، خطوط راه آهن و دیگر مکان‌ها در سراسر شهرها تعبیه شده‌اند و می‌توانند مقدار زیادی از داده‌ها را جمع‌آوری کرده و اطلاعاتی را در اختیار شهروندان قرار دهند که به آنها اجازه دهد سفرهای خود را بهتر برنامه‌ریزی کنند. این سنسورها به اپلیکیشن‌های سفر و پوش نوتیفیکیشن‌ها اطلاعات را ارسال می‌کنند تا به مسافران شهری در مورد مسیرهای شلوغ و راه‌های جایگزین اطلاع دهند.

سنسورها نه تنها برای دنبال کردن موقعیت حمل و نقل در مسیر کاربرد دارند، می‌توانند در واگن‌های قطار برای چک کردن دمای واگن و تنظیم آن برای حفظ محیطی راحت برای مسافران بکار گرفته شود. و در مورد نگهداری پیشگویانه، سنسورهای پیش‌بینی موارد احتمالی حیاتی بوده و وقفه‌های ناشی از مشکلات را کاهش می‌دهند.

آینده سفرهای شهری نزدیک‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید.

واقعیت آن است که همه اینها در حال حاضر با بکارگیری کنترل صدا، آموختن ماشین‌ها، مرزهای جغرافیایی، UIهای چند وجهی و بیشتر امکان‌پذیر هستند.

پس اگر شما یک کسب و کار در بخش حمل و نقل هستید و به دنبال راه‌های جدیدی برای افزایش درگیری مصرف‌کننده می‌باشید، ارزشمند است که بخشی از زمان خود را به این موضوع اختصاص دهید و نقش خود را در آینده فن‌آوری بررسی کنید. باید به این فکر کنید که فن‌آوری و بویژه اپپلیکیشن‌های تلفن همراه چگونه  می‌توانند در تسهیل زمان سفر و تجربه مشتریانتان مورد استفاده قرار گیرد.