سنگاپور را مقصد گردشگران ثروتمند می‌دانند. این دولت‌شهر کوچک، شکوه خاصی از ثروت و دارایی را به‌نمایش می‌گذارد. اما سنگاپور بیش از صرفا کشور مراکز خرید گران‌قیمت و هتل‌های لوکس و رستوران‌های درجه‌یک است (البته اگر شما هم جزء طبقه‌ی مرفه هستید، مسلما خرج کردن در چنین جاهایی خالی از لطف هم نیست). سنگاپور تاریخ جذاب و محله‌های قومی گوناگونی دارد که می‌توان در آنها به گردش و کشف پرداخت. جاذبه‌های خانوادگی و فضاهای عمومی دوست‌داشتنی فراوانی هم دارد که بازدید از این شهر مدرن را ارزشمند می‌سازد. در این مقاله با جاهای دیدنی سنگاپور بیشتر آشنا می‌شوید.

سنگاپور سیستم حمل‌ونقل عمومی فوق‌العاده‌ای دارد که این‌طرف و آن‌طرف رفتن را بسیار راحت و آسان کرده است. به‌محض اینکه از نقشه‌ی متروی سنگاپور سر دربیاورید، دیگر مشکلی در رفتن به نقاط مختلف شهر نخواهید داشت. بیشتر مردم انگلیسی صحبت می‌کنند و علامت‌ها و تابلوها هم به زبان انگلیسی هستند. درحقیقت، سنگاپور یکی از آسان‌ترین و راحت‌ترین کشورهای آسیای جنوب‌شرقی است که می‌توان در آن به گردش پرداخت. خلاصه اینکه اگر اهل مقایسه‌ی قیمت‌ها با کشورهای نزدیک آن، همچون تایلند و ویتنام نباشید، از اقامت‌تان در سنگاپور لذت خواهید برد!

۱. مارینا بی سندز

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

مجموع اقامتی باشکوه مارینا بی سندز (Marina Bay Sands) از جاهای دیدنی سنگاپور و شامل یک هتل، فروشگاه‌های برندهای لوکس، یک مجتمع خرید با کانالی که از میان آن رد می‌شود، موزه‌ی آرت‌ساینس (ArtScience Museum) و مارینا بی سندز اسکای‌پارک (Marina Bay Sands Skypark) است و از نقاط جذاب این شهر محسوب می‌شود. سکوی بازدید اسکای‌پارک و استخر بی‌انتهایی در کشتی (بله، درست خواندید، کِشتی) قرار دارد که بالای هتل است. فقط مهمانان هتل اجازه دارند از این استخر بی‌انتها استفاده کنند، اما همه می‌توانند سکوی بازدید را ببینند.

کسانی که در اسکای‌پارک هستند، می‌توانند پل مارپیچ (Helix Bridge)، بندر، گاردنز بای بی (Gardens by the Bay) و چشم‌انداز خیره‌کننده‌ای را تماشا کنند و تا وقتی آن بالا هستند، از خوراکی‌ها یا نوشیدنی‌های رستوران روباز لذت برده یا از کیوسک سوغات، هدایای یادبود بخرند. در آنجا می‌توانید با استفاده از پرده‌ی کروماکی، عکسی هم جلوی این هتل عظیم بگیرید که تمام طول شب می‌درخشد؛ البته هزینه‌ی این عکس چندان کم نیست؛ ۶۰ دلار سنگاپور که تقریبا برابر است با ۳۸ دلار آمریکا!

۲. پرنده‌ی سنگاپوری

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

اگر لذت چندانی از تماشای سکوی بازدیدِ مارینا بی سندز نبردید، به سراغ یک وعده‌ی خوشمزه بروید؛ آن‌هم درحالی‌که از پرنده‌ی سنگاپوری (Singapore Flyer)، همه‌ی سنگاپور را زیر پای خود می‌بینید. پرنده‌ی سنگاپوری دومین چرخ‌وفلک بزرگ جهان است. در آنجا می‌توانید بین چندین بسته‌ی گردشگری مختلف، یکی را انتخاب کنید و از مزه‌مزه کردن خوراکی‌های خوشمزه لذت ببرید؛ آن‌هم درحالی‌که چشم‌انداز شگفت‌انگیزی را مقابل چشمان خود دارید. نه‌تنها چشم‌انداز سنگاپور، که جزایر ملوکِ اندونزی و تنگه‌ی جوهور مالزی را هم می‌توانید از بالای این چرخ‌وفلک ببینید.

پرنده‌ی سنگاپوری بلیط‌های مختلفی دارد و همگی‌شان شامل دسترسی به نمایشگاه چندرسانه‌ایِ سفر رؤیایی هستند که درباره‌ی تاریخ سنگاپور و ساخت پرنده‌ی سنگاپوری است. هر نوبت پرواز ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و از اول صبح تا آخر شب فعال است؛ بنابراین می‌توانید انتخاب کنید، مایل به تماشای کدام چشم‌انداز شهر هستید: سنگاپور در آغاز روزی شلوغ، یا سنگاپورِ پُرنور پس از تاریکی هوا.

۳. گاردنز بای بی

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

وقتی از بالای مارینا بی سندز نگاه گذرایی به گاردنز بای بی (Gardens by the Bay) می‌اندازید، دیگر نمی‌توانید به سراغ این فضای سبز با آن طراحی زیبایش نروید. گاردنز بای بی از جاهای دیدنی سنگاپور و مکان فوق‌العاده‌ای برای فرار از شلوغی شهر و لذت بردن از تماشای زندگی پرجنب‌وجوش گیاهان است.

سوپرتری گروو (Supertree Grove) دسته‌ای از سازه‌های مدرن نمادینی که برای انجام کارهای پایدار محیطی طراحی شده‌اند هم در این باغ خارق‌العاده قرار دارد. بعد از آن، به سراغ کلود فارست دام (Cloud Forest Dome) بروید که بلندترین آبشار داخلی دنیاست؛ در آنجا می‌توانید کمی درباره‌ی تنوع زیستی بیاموزید.

۴. باغ‌های گیاه‌شناسی

باغ‌های گیاه‌شناسی، از جاهای دیدنی سنگاپور

باغ‌های گیاه‌شناسی (Botanic Gardens) هم ارزش دیدن را دارند، البته نباید با گاردنز بای بی اشتباه گرفته شوند. سنگاپور نخستین نامزدیِ میراث جهانی یونسکوی خود را برای این باغ‌های گیاه‌شناسی دریافت کرد که حقش هم بود.

در این شهر آن‌قدر ساخت‌وساز انجام شده که گاهی‌اوقات مثل جنگلی بُتُنی به‌نظر می‌رسد، اما باغ‌های گیاه‌شناسی آن بخش‌های وحشی‌تر از میراث سنگاپور را هم حفظ کرده‌اند. درحقیقت، می‌توانید این درختان میراثی باغ‌های گیاه‌شناسی را که تلاشی برای حفظ گونه‌های درختان کهنسال این شهر محسوب می‌شوند، ضمن پیاده‌روی در مسیر مربوط تماشا کنید. از باغ ارکیده‌ی ملی (National Orchid Garden) چشم‌نوازِ آنجا هم حتما دیدن کنید. سایر جاذبه‌های موجود در باغ‌های گیاه‌شناسی عبارت‌اند از بوم‌باغ، بوم‌دریاچه، باغ بونسای، مجسمه‌های گوناگون و چندین باغ و مکان منحصربه‌فرد دیگر.

۵. محله‌ی چینی‌ها

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

اگر تابه‌حال چین را دیده باشید، محله‌ی چینی‌ها (Chinatown) در سنگاپور این حس را به شما می‌دهد که باز هم به چین رفته‌اید. مغازه‌هایی که به‌صورت خانوادگی اداره می‌شوند و غذای اصیل چینی تا فانوس‌های قرمز روشن، شوروهیجان فراوانی در این منطقه حاکم می‌کنند. در اینجا می‌توانید از مرکز میراث چین (Chinese Heritage Centre) و معبد هندوی زیبا و چشم‌نواز سری ماریامان (Sri Mariamman) بازدید کنید. معبد دیگری که ارزش دیدن دارد، معبد بودا توث رلیک (Buddha Tooth Relic) است. اگر صبح زود از خواب بیدار شوید، مثلا حول‌وحوش ساعت ۴ صبح، می‌توانید مراسم طبل صبحگاهی را هم بشنوید یا می‌توانید شب‌ها فقط مراسم پایانی را ببینید.

نشانه‌ها و تابلوهای توضیحات میراث هم در طول این محله به‌زبان انگلیسی، ژاپنی و ژاپنی ساده نصب شده‌اند تا بازدیدکنندگان بتوانند اهمیت این منطقه را بهتر درک کنند. اما این محله فقط نشانه‌ای از تأثیر فرهنگ چینی در گذشته‌ی سنگاپور نیست؛ اینجا محله‌ای مترقی است که در همه‌جایِ آن، برای همه وای‌فای رایگان وجود دارد و خانه‌ی منطقه‌ی ان شیانگ هیل (Ann Siang Hill) هم در اینجا قرار دارد؛ جایی که می‌توان از اغذیه‌فروشی‌های عجیب و جذاب و بوتیک‌های شیک دیدن و خرید کرد. محله‌ی چینی‌ها از جاهای دیدنی سنگاپور است که نباید آن را ازدست داد.

۶. هند کوچک و خیابان عرب‌ها

هند کوچک و خیابان عرب‌ها، از جاهای دیدنی سنگاپور

یکی از جذاب‌ترین جنبه‌های سنگاپور، تنوع محله‌هایش است. بله، این کشور بهشت عشاق خرید محسوب می‌شود، اما آداب و سنن، غذاهای خوشمزه و ویژگی‌های بومی فراوانی هم در بخش‌های قدیمی‌تر آن یافت می‌شوند. این قضیه در هیچ جایی مثل هند کوچک و خیابان عرب‌ها (که به‌نام منطقه عرب‌ها هم معروف است) دیده نمی‌شود. جامعه‌ی هندی تاریخچه‌ای غنی در سنگاپور دارد، و قدمت این محله به بیش از ۲۰۰ سال پیش باز می‌گردد. نام سنگاپور درواقع از معادل سانسکریت «شهر شیرها» گرفته شده است. امروزه این محله مکان جذاب و رنگارنگی است که اعیاد سنتی در آن جشن گرفته می‌شوند و بازدیدکنندگان می‌توانند عبادت هندی‌ها در معبد سری وراماکالیامان (Sri Veeramakaliamman Temple) را تماشا کنند یا با دست‌فروشان محلی هم‌کلام شده و از آنها ساری بخرند.

در منطقه‌ی عرب‌ها، باید از مسجد سلطان (Sultan Mosque) بازدید کنید که در سال ۱۸۲۵ ساخته شده است. غیرمسلمان‌ها اجازه‌ی ورود به محل نماز را ندارند، اما می‌توانند از تماشای گنبد طلایی منحصربه‌فرد و هنر به‌کاررفته در ظاهر ساختمان لذت ببرند. راسته‌های “حاجی” و “بالی” محل‌های بسیار خوبی برای خرید هستند. در این محله‌ها که رستوران‌های بی‌شماری دارند، خودتان را در محاصره‌ی موسیقی و خوراکی‌های خوشمزه می‌بینید.

۷. هتل رافلز

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

هتل رافلز (Raffles Hotel) از جاهای دیدنی سنگاپور و یکی از آخرین هتل‌های بزرگ قرن نوزدهم است و افراد بزرگی همچون رودیارد کیپلینگ، جوزف کنراد و چارلی چاپلین زمانی در آن اقامت داشته‌اند. هتل رافلز که در سال ۱۸۸۷ ساخته شده، بیش از یک قرن به‌عنوان نماد سنگاپور شناخته می‌شد و همچنان هم با غذا و خدمات عالی‌ای که ارائه می‌دهد، شهرت خود را حفظ کرده است. معماری کلاسیک و باغ‌های گرمسیریِ رافلز، محیط فوق‌العاده‌ای فراهم می‌کنند و وجه دیگری از تاریخ متنوع و غنی سنگاپور را به‌نمایش می‌گذارند.

هتل رافلز در منطقه‌ی کولونیال (Colonial District) سنگاپور واقع شده که محل چندین جاذبه‌ی تاریخی دیگر هم هست. از آن میان، می‌توان از رافلز لندینگ سایت (Raffles Landing Site) نام برد که گفته می‌شود سِر استامفورد رافلز در سال ۱۸۱۹ برای نخستین‌بار قدم به آنجا گذاشته است. می‌گویند او روستای کوچکی را دیده، اما ظرفیت تبدیل شدن به یک بندر را در آن تشخیص داده؛ در نتیجه زمین‌ها را از سلطان جوهور خرید و از مهاجران چینی و هندی دعوت کرد تا به آنجا بروند. و این‌گونه بوده که تخم هویت چندقومیتیِ سنگاپور امروزی کاشته شده است.

۸. کلیسا و موزه‌ی چانگی

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

سنگاپور هم از وحشت جنگ جهانی دوم در امان نبوده است! کلیسا و موزه‌ی چانگی (Changi Chapel and Museum) داستان کسانی را تعریف می‌کنند که سال‌ها، تحت اشغال ژاپنی‌ها، رنج کشیدند. در این موزه، نامه‌ها، عکس‌ها، نقاشی‌ها و وسایل شخصی‌ای نگهداری می‌شوند که اکنون شاهدی بر سال‌های حبس و شکنجه‌ی بیش از ۵۰۰۰۰ نظامی و غیرنظامی در زندان چانگی هستند. کلیسای چانگی که در محوطه‌ی فضای باز موزه واقع شده، مشابه بسیاری از کلیساهای دیگری است که طی جنگ جهانی دوم ساخته شدند. این ساختمان یادبود کسانی است که در مقابل ظلم ژاپنی‌ها سر خم نکردند.

چیزی که در این موزه نباید ازدست بدهید، تماشای مجموعه‌ای از نقاشی‌های دیواری است که بازآفرینی دقیقی از نقاشی‌های استنلی وارن (Stanley Warren)، توپچی ارتش بریتانیا در مدت حبسش در زندان چانگی هستند. گردشگران می‌توانند با راهنما همراه شوند یا به شنیدن یک تور صوتی بروند که تجربیات جنگیِ زندانیان چانگی، از زبان خودشان است.

۹. باغ‌وحش سنگاپور

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

باغ‌وحش سنگاپور که عنوان بهترین باغ‌وحش جنگل‌های بارانی در دنیا را یدک می‌کشد، از جاهای دیدنی سنگاپور و مکان بسیار چشم‌نوازی است. به‌نظر می‌رسد که در این باغ‌وحش بسیار تمیز و جذاب، به‌خوبی از حیوانات نگهداری می‌شود و زندگی گیاهی شاداب و منطقه‌ی زیستی مناسبی برای‌شان فراهم شده است. تماشای اورانگوتان‌های این باغ‌وحش کار بسیار جالب است و بازدیدکنندگان می‌توانند اورانگوتان‌های بالغ و کودک را درحال تاب خوردن برفراز محدوده‌شان و تغذیه از موزها تماشا کنند. خانواده‌ی بزرگی از شامپانزه‌ها، گورخرها، میرکت‌ها، یک اژدهای کومودو، موش‌های صحرایی، ببرهای سفید، کانگوروها و بسیاری موجودات دیگر هم در این باغ‌وحش زندگی می‌کنند.

بازدیدکنندگان می‌توانند غذا دادن به بعضی حیوانات را هم تماشا کنند. برای گشت‌وگذار در این باغ‌وحش حداقل سه ساعت باید زمان بگذارید، اما اگر گذراندن این مدت، باز هم نتوانست پاسخ‌گوی عشق شما به حیات‌وحش باشد، می‌توانید سافاری شبانه، سافاری رودخانه و پارک پرندگان جورونگ (Jurong Bird Park) را هم امتحان کنید. اگر می‌خواهید بیش از یک پارک حیات‌وحش را تماشا کنید، باید بلیت ویژه‌ تهیه کنید.

اگر می‌خواهید تجربه‌ی منحصربه‌فرد و فوق‌العاده‌ای در حیات‌وحش داشته باشید، صبحانه با اورانگوتان‌ها در باغ‌وحش سنگاپور (Singapore Zoo Breakfast with the Orangutans) را امتحان کنید. این تور شامل سرویس رفت‌وبرگشت هتل هم می‌شود؛ نیم‌روزی را در باغ‌وحش به گشت‌وگذار خواهید پرداخت و اگر خواستید، می‌توانید صبحانه‌تان را در کنار اورانگوتان‌های دوست‌داشتنی این باغ‌وحش صرف کنید.

۱۰. فورت کانینگ پارک

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

تا جایی که به قلعه‌های نظامی مربوط می‌شود، فورت کانینگ پارک (Fort Canning Park) تاریخچه‌ی طولانی و متنوعی دارد. این قلعه که در سال ۱۸۵۹ ساخته شد، مکان مهمی برای دفاع سنگاپوری‌ها محسوب می‌شد. اکنون که در دوران صلح به‌سر می‌بریم، ساختمان اصلی محل نمایش اجراهای مدرن هنری و پارک هم محل برگزاری پیک‌نیک، کنسرت، اجراهای تئاتر و جشنواره‌هاست.

جاذبه‌های دیگری که در پارک وجود دارند عبارت‌اند از بازآفرینی‌هایی از تاریخ سنگاپور، مربوط به قرن چهاردهم و همین‌طور خانه‌ی ییلاقیِ خود سِر استامفورد رافلز. مهمان‌ها می‌توانند مدلی از بازار ادویه‌ی رافلز را که در سال ۱۸۲۲ ساخته شده و همین‌طور نمایشگاهی از مجسمه‌هایِ انجمن ملل آسیای جنوب‌شرقی (ASEAN) که در دهه‌ی ۱۹۸۰ برپا شدند، تماشا کنند.

۱۱. جزیره‌ی سنتوسا

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

سنگاپور به‌عنوان مقصدی ساحلی شناخته نمی‌شود، اما اگر به حمام آفتاب علاقه دارید، جزیره‌ی سنتوسا (Sentosa Island) از جاهای دیدنی سنگاپور است. ساحل سیلوسا (Siloso Beach) جای خوبی برای گذران وقت در ساحل است و بازدیدکنندگانش می‌توانند در زمین‌های ویژه‌ی والیبال بازی کنند یا از قایق‌رانی و اسکیم‌بوردینگ لذت ببرند. چندین جاذبه‌ی ساحلی دیگر هم وجود دارند. علاوه‌‌بر تماشای آکواریوم دنیای زیر آب (Underwater World) که در آنجا می‌توانید با دلفین‌ها شنا کنید، چیزی که در جزیره‌ی سنتوسا نباید دیدن آن را ازدست بدهید، مرلیون (Merlion) است. مرلیون مجسمه‌ی معروف سنگاپور است که سر شیر و بدن ماهی دارد. می‌توانید با پله‌برقی به بالای مجسمه بروید و از نمای پانورامای محیط اطراف لذت ببرید.

فورت سیلوسو (Fort Siloso) که تنها قلعه‌ی حفاظت‌شده‌ی این کشور است هم در جزیره‌ی سنتوسا واقع است. کسانی که اهل ماجراجویی هستند، می‌توانند به سراغ فلایینگ ترپز (Flying Trapeze) و سیبریز واتر اسپورتز (SeaBreeze Water-Sports) در ویو هاوس (Wave House) بروند؛ در آنجا می‌توانید از پرواز مستقیم گرفته تا جت‌پک آبی را امتحان کنید.

۱۲. خیابان اورچارد

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

بعضی‌ها فقط برای خرید به سنگاپور می‌روند، چراکه شهری در کلاس جهانی برای سبک و طراحی مُد است. خیابان اورچارد (Orchard Road) محل فوق‌العاده‌ای برای خریدی به‌یادماندنی است. در گوشه‌وکنار این محله فروشگاه‌های برند دیده می‌شوند. این محله‌ی مجلل ۲۲ مجتمع خرید و شش فروشگاه بزرگ را در خود جای داده است.

چهار سالن سینما هم دارد، ازجمله یک آی‌مکس (IMAX) و یک کی‌تی‌وی کارائوکه (KTV karaoke). اگر ضمن خرج پول‌هایتان گرسنه شدید، غذاخوری‌های فراوانی در این محله هستند که انواع غذاهای بین‌المللی را عرضه می‌کنند.

۱۳. اسکله‌ی کلارک

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

اسکله‌ی کلارک (Clarke Quay)، به‌عنوان مرکز تجاری، طی سال‌های قرن نوزدهم، به‌عنوان قلب تپنده‌ای در سنگاپور همچنان به زندگی خود ادامه می‌دهد. امروزه این مرکز زیبایی بیشتری دارد، به‌همین‌خاطر گردشگرانی که محله‌ی اورچارد را حسابی بالاوپایین کرده‌اند، با خوشحالی به‌سوی اسکله‌ی کلارک می‌روند تا شب خاطره‌انگیزی را در غذاخوری‌ها و مراکز سرگرمی اسکله سپری کنند. تاکسی‌های قایقی و کروزها نیز از این اسکله حرکت می‌کنند.

۱۴. موزه‌ی تمدن‌های آسیایی

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

اگر آن‌قدر به تاریخ علاقه‌مند هستید که هتل رافلز و فورت کانینگ پارک نتوانسته‌اند تشنگی‌تان را برای تماشای معماری دوران استعماری سیراب کنند، به سراغ ایمپرس پلیس بیلدینگ (Empress Place Building) بروید. این ساختمان در سال ۱۸۶۵ و به‌سبک نئوکلاسیک ساخته و به‌نام ملکه ویکتوریا هم نام‌گذاری شد. امروزه، ساختمان ملکه محل موزه‌ی تمدن‌های آسیایی است و به معرفی فرهنگ‌های آسیایی زیادی می‌پردازد که به شکل‌گیری سنگاپور کمک کردند.

۱۵. پولائو اوبین (جزیره‌ی گرانیت)

جاهای دیدنی سنگاپور ؛ ۱۵ مکان تماشایی که حتما باید دید

اگر دوست دارید بدانید سنگاپور قبل از آنکه این‌همه زرق‌وبرق پیدا کند و پُر از آسمان‌خراش شود چه شکلی بوده، سری به پولائو اوبین (Pulau Ubin) یا جزیره‌ی گرانیت بزنید. اداره‌ی پارک‌های ملی سنگاپور، سفری به این منطقه برگزار می‌کند با عنوان «بازگشت به سنگاپور سال‌های دهه‌ی ۱۹۶۰»؛ جایی که مردم در روستاهای ساده زندگی می‌کنند و هنوز هم از راه کشاورزی و ماهیگیری زندگی می‌گذرانند.

 

دیگر مطالب: