فرودگاه بین‌المللی هیترو لندن که در گذشته فرودگاه لندن نام داشت، امروزه پررفت و آمدترین فرودگاه انگلیس و اروپا محسوب می‌شود.

فرودگاه هیترو لندن در انگلیس

فرودگاه هیترو لندن / لندن یکی از بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است. یکی از پرگردشگرترین مقاصد توریستی که به‌عنوان بهترین مقصد گردشگری سال ۲۰۱۵ هم برگزیده شده است. می‌توان این شهر را پایتخت فرهنگی و مد، مکانی عالی برای گردش و نقطه‌ای شگفت‌انگیز برای خوردن غذاهای خوشمزه دانست. تنها مشکل این شهر گران بودن بیش از حد آن است.

لندن

معرفی فرودگاه

فرودگاه هیترو لندن

فرودگاه هیترو که ابتدا لندن نام داشت، در سال ۱۹۶۶ تغییر نام یافت. این تغییر نام در پی تخریب روستایی به همین نام که در سال ۱۹۴۴ و به علت گسترش ظرفیت فرودگاه تخریب شده بود، انجام شد. در حال حاضر فرودگاه هیترو با جابه‌جایی بیش از ۷۵ میلیون مسافر در سال، پررفت و آمدترین فرودگاه انگلیس و اروپا و همچنین ششمین فرودگاه شلوغ دنیا است. این فرودگاه به ۸۴ کشور و ۱۸۵ مقصد بین‌المللی خدمات‌رسانی دارد.

مشخصات

فرودگاه هیترو لندن

  • نوع فرودگاه: همگانی
  • کد یاتا: LHR
  • کد ایکائو: EGLL
  • ارتفاع از سطح دریا: ۲۵ متر
  • قطب اصلی خط هوایی: British Airways
  • فاصله هوایی تا تهران: ۴۴۳۶ کیلومتر معادل تقریبا ۶ ساعت

پایانه‌ها

فرودگاه هیترو لندن

فرودگاه هیترو دارای ۴ پایانه است که پایانه ۲ جدیدترین آن‌ها است.

پایانه ۱ که در سال ۱۹۶۸ افتتاح شد، قدیمی‌ترین پایانه این فرودگاه است. این پایانه در سال ۲۰۱۵ بسته شد. پایانه ۲ که جدیدترین پایانه فرودگاه است، در سال ۲۰۱۴ افتتاح شد و دارای ۵۲ فروشگاه، ۱۷ کافه و رستوران و ۱۳۴۰ جایگاه پارکینگ است. پایانه ۳ در سال ۱۹۶۱ افتتاح شد تا پروازهای راه دور مانند آمریکا، آسیا و شرق دور را پشتیبانی کند. پایانه ۴ در سال ۱۹۸۶ افتتاح شد و به دیگر پایانه‌ها نیز وصل است. پایانه ۵ نیز در سال ۲۰۰۸ به‌صورت عمومی شروع به کار کرد.

از امکانات فرودگاه می‌توان به اینترنت رایگان، نمایشگاه هنری که در پایانه ۵ قرار دارد، دستگاه خودپرداز، اتاق نگه‌داری از کودک، واگن حمل چمدان، اجاره خودرو، محوطه بازی کودکان، فروشگاه‌های مختلف، کافه و رستوران، آرایشگاه، اتاق امانت، ایستگاه شارژ موبایل و لپ‌تاپ، داروخانه، دفتر پست، نمازخانه، محوطه مخصوص برای تماشای باند، اتاق استراحت، دوش، اتاق سیگار اشاره کرد.

موقعیت جغرافیایی

فرودگاه هیترو در فاصله ۲۳ کیلومتری مرکز شهر لندن قرار دارد

راه‌های دسترسی

فرودگاه هیترو

قطار

هیترو اکسپرس (Heathrow Express) خط مستقیم بدون توقف به ایستگاه پدینگتون لندن است که هر ۱۵ دقیقه یک قطار از ایستگاه خارج می‌شود و این مسیر را در ۱۵ دقیقه طی می‌کند. این قطارها بسیار راحت و به‌روز هستند و دارای تهویه مطبوع هوا، تلوزیون و فضای کافی برای چمدان‌ها است. همچنین مسافران قادر هستند تا از موبایل خود حتی در تونل‌ها نیز استفاده کنند. مسافران می‌توانند بلیت قطار را به‌صورت آنلاین یا به‌صورت فیزیکی از ایستگاه یا داخل قطار خریداری کنند. بهای بلیت سفر تک سفره ۲۶ پوند و اگر پیش‌خرید شود، ۲۱ پوند است.

قطارهای هیترو کانکت (Heathrow Connect) برخلاف سرویس اکسپرس، در بین راه چند توقف دارند. با این تفاسیر تنها ۲۵ دقیقه زمان لازم است تا مسافران به‌وسیله این قطار از فرودگاه به ایستگاه پدینگتون برسند.

اتوبوس

سرویس‌های اتوبوس مختلف زیادی در فرودگاه فعالیت می‌کنند که مسافران می‌توانند آن‌ها را به راحتی در اطراف پایانه‌ها پیدا کنند. یکی از این سرویس‌ها نشنال اکسپرس (National Express) است که بهای بلیت آن برای افراد بالای ۱۶ سال ۶ پوند و زیر ۱۶، ۳ پوند است.

تاکسی

تاکسی‌های معروف مشکی رنگ لندن نیز به‌صورت شبانه روز در مقابل درب پایانه‌ها قرار دارند. هزینه تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر بین ۳۵ تا ۴۰ پوند است و مدت زمان رسیدن نیز حدودا ۱ ساعت است.

اطلاعات پرواز

فرودگاه هیترو

  • فرودگاه هیترو: فرودگاه امام
  • ایران‌ایر: فرودگاه امام

پیشنهاد می کنیم این پست درباره ی مراحل دریافت روادید گردشگری هلند را ببینید.