قصد تحصیل در رشته مهندسی دارید و می‌خواهید بدانید پردرآمدترین رشته‌های مهندسی کدامند؟ در این مقاله با ۸ مورد از پردرآمدترین رشته‌های مهندسی آشنا شوید.

8 مورد از پردرآمدترین شغل های مهندسی را بشناسید

پی آسان : برای آن‌هایی که دوست دارند در یکی از حرفه‌های مهندسی، مشغول به کار شوند، انتخاب چندان سخت نیست. از قطاری که هر روز صبح سوار می‌شوید تا دستگاهی که صبح‌ها لاته‌ای خوشمزه برای شما درست می‌کند، درست ساختمانی که در آن نشسته‌اید یا کامپیوتری که با استفاده از آن در حال خواندن این مطلب هستید، همه چیزهایی که در اطراف خود می‌بینید را مهندسین طراحی می‌کنند و می‌سازند. با وجود چنین گستره‌ی وسیعی برای پیشرفت صنعتی و تکنولوژیکی، مطمئنا برای هر سلیقه‌ای رشته‌ای مناسب وجود دارد. اما صرف نظر از اینکه در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کنید، هدف کلی مهندسی، یکی است: نوآوری و توسعه راه حل‌ها برای برطرف کردن مشکلات و تغییر جامعه، مهم نیست که کار شما چه مقدار  یا تا چه اندازه کوچک یا بزرگ باشد. در نتیجه، مهندسی، یکی از سریع‌ترین حرفه‌های در حال رشد و یکی از پردرآمدترین مشاغل در جهان است. اگر شما یک فارغ‌التحصیل، دانشجو یا شاغل رشته مهندسی هستید، مجموعه‌ای گسترده از زمینه‌های مختلف پیش روی شما وجود دارد. اگر قصد تحصیل در خارج از کشور دارید یا در رشته مهندسی، تحصیل کرده‌اید و به دنبال مهاجرت هستید، در ادامه می‌توانید با پردرآمدترین شغل‌های مهندسی، آشنا شوید.

مهندس مخابرات

مهندس

مهندس مخابرات ترکیبی از مهندسی برق و کامپیوتر است و کسی که در این شغل مشغول به کار می‌شود مسئول نصب و نگهداری خطوط تلفن، خدمات سوئیچینگ و اخیرا فناوری‌های اینترنت و باند پهن است. به ویژه در این دوره که فناوری‌های ارتباط اینترنتی به‌طور خاص تکامل یافته‌اند، تقاضای زیادی برای مهندسان مخابرات از طرف تعدادی از غول‌های مخابراتی قدیمی مانند وریزان (Verizon) در آمریکا و بی‌تی (شرکت بریتانیایی و چندملیتی خدمات مخابراتی) و ویرجین در انگلیس وجود دارد. فرصت‌های کاری زیادی برای تأسیسات دولتی هم در داخل و هم در خارج از کشور وجود دارد.

میانگین دستمزد ۶۴,۶۹۷ دلار (۴۷,۶۳۱ پوند)

مهندس صدا

مهندس

مهندس صدا به بررسی ارتعاشات و صداها و تمرکز بر راه‌هایی برای محدود کردن و رفع مشکلات کم‌شنوایی می‌پردازد. همچنین مسئول توسعه تکنیک‌های اولتراسوند در پزشکی و طراحی سالن‌های کنسرت، برنامه‌های ضبط موسیقی و نصب سیستم‌های فراخوانی عمومی برای مثال در ایستگاه‌های راه آهن و فرودگاه‌ها است.

میانگین حقوق: ۶۸,۲۵۷ دلار (۵۰,۲۵۲ پوند)

مهندس مکانیک

مهندس

مهندسی مکانیک رشته‌ای گسترده است و اساسا زمینه کاری آن در طراحی و نگهداری هر چیزی است که از قطعات متحرک تشکیل شده است. برای کار کردن در این حرفه نیاز به درک و آگاهی در زمینه‌های اصلی زیر است:

  • مکانیک
  • دینامیک و ترمودینامیک
  • علم مواد
  • تجزیه و تحلیل ساختاری
  • برق

این رشته از مهندسی، در تمام صنایع و زمینه‌ها، پروژه‌ها و عملیات‌ها به هر شکل و اندازه به کار می‌آید. در نتیجه، مهندسان مکانیکی تقریبا در هر سازمانی که کارخانجات تولیدی دارند، به‌کار گرفته می‌شوند.

مهندس خودرو

مهندس

مهندسان خودرو عمدتا طراحی و ساخت وسایل نقلیه زمینی برای اهداف تجاری یا برای سازمان‌های تخصصی مانند ارتش را بر عهده دارند. همه تولیدکنندگان مطرح خودرو مانند مرسدس، فولکس واگن و فورد برای این رشته موقعیت‌های شغلی زیادی در سطوح مختلف ارائه می‌دهند، و حتی یک مهندس خودرو می‌تواند برای بخش‌های دولتی تحقیق و توسعه هم کار کنند!

میانگین حقوق: ۶۸,۸۸۳ دلار (۵۰,۷۲۴ پوند)

مهندس کشاورزی

مهندس

مهندسان کشاورزی بر فرایندها و مدیریت مواد غذائی و منابع طبیعی که به‌طور طبیعی از طریق کشاورزی به دست می‌آیند متمرکز هستند. نقش اصلی آن‌ها شامل استفاده از دانش مهندسی، برای طراحی ماشین‌آلات کشاورزی و همچنین درک نحوه واکنش زمین به فرایندهای مختلف و درمان آن است. بسیاری از مهندسان در مزارع کوچک‌تر و مؤسسات منطقه‌ای کار می‌کنند، اگرچه ممکن است برای شرکت‌های بزرگ‌تری مانند Bernard Matthews، Del Monte Foods و Monsanto کار کنند.

میانگین حقوق: ۷۵,۰۹۵ دلار (۵۵,۲۸۵ پوند)

مهندس زمین شناسی / دریایی

مهندس

در کنار معماران دریایی، مهندسین دریایی طراحی، ساخت و نگهداری قایق‌ها، کشتی‌ها، راه‌آهن‌های نفتی و کشتی‌های شناور و همچنین وظیفه کمک به مهندسی اقیانوس‌شناسی را بر عهده دارند. در نتیجه، این رشته بر توسعه فناوری نیروی دریایی و سیستم‌های مختلف دریایی تمرکز دارد. مهندسان دریایی معمولا توسط شرکت‌های حمل و نقل و شرکت‌های نفتی مانند شل، بی‌پی و توتال استخدام می‌شوند.

میانگین حقوق: ۷۶,۳۱۵ دلار (۵۶,۱۸۶ پوند)

مهندس طراحی / معماری

مهندس

مهندسین طراحی همراه با متخصصین دیگر برای تولید جزئیات یک محصول یا یک ساختمان با تأکید بر عملکرد مفید به جای زیبایی‌شناسی کار می‌کنند. اگر چه این شغل به‌طور سنتی نیاز به مهارت‌های طراحی قوی دارد، این روزها بیشتر این کار  عمدتا بر روی نرم‌افزار CAD انجام می‌شود. موقعیت شغلی مهندس طراحی در شرکت‌های مهندسی و معماری وجود دارد و بسته به نوع و تخصص خاص درآمدها متفاوت است.

میانگین حقوق: ۸۱,۵۳۲ دلار (۶۰,۰۱۶ پوند)

مهندس عمران

مهندس

به غیر از مهندسی نظامی، این رشته از مهندسی، قدیمی‌ترین رشته مهندسی، در جهان است و به ساخت و نگهداری محیط زیست و طبیعت مرتبط است. مهندسی عمران به‌طور تخصصی به چندین گرایش مختلف تقسیم می‌شود، ازجمله:

  • مهندسی سازه: احتمالا برجسته‌ترین نوع مهندسی عمران است و که شامل طراحی و تجزیه و تحلیل ساختار ساختمان‌ها، پل‌ها، برج‌ها، تونل‌ها، سازه‌های ساحلی و سایر پروژه‌های ساختمانی می‌شود.
  • مهندسی ساخت و ساز: به مدیریت زمان، هزینه و کیفیت در ساخت، آماده‌سازی و لجستیکی یک ساختمان یا تاسیسات می‌پردازد و تمرکز بیشتری بر کسب و کار دارد.
  • مهندسی محیط زیست: شامل مهندسی بهداشت، ازجمله روش‌های مدیریت زباله‌های خطرناک و کارهای بازسازی محیط زیست است.
  • مهندسی حمل و نقل: شامل طراحی، نظارت و ساخت مسیرهای حمل و نقل، از جمله جاده‌ها، بزرگراه‌ها، سیستم‌های راه‌آهن، کانال‌ها، فرودگاه‌ها، بنادر و سیستم‌های حمل و نقل عمومی می‌شود.
  • مهندسی ساحلی: مهندسی ساحلی به شناسایی و بررسی مشکلات موجود در صنایع فراساحل و تلاش در جهت حل آن‌ها می‌پردازد. این شغل به‌ویژه در مناطق آسیب پذیر مانند هلند و جنوب آمریکا اهمیت دارد.

اگر چه این رشته‌ها برجسته‌تر هستند، بسیاری از تخصص‌های دیگر، از جمله شهرداری، نقشه‌برداری، گیاه، زلزله و مهندسی پزشکی قانونی نیز وجود دارد.

میانگین حقوق: ۸۲,۲۲۰ دلار (۶۰,۵۲۲ پوند)

منبعcareeraddict
پیشنهاد می کنیم این پست درباره ی اصول و چهارچوب مقاله نویسی ببینید