داستان موسس سایت Airbnb یکی از الهام بخش ترین داستان های قرن 21 است . علی رغم تمام بدشانسی ها و بدون هیچ سرمایه گذاری خاصی و با وجود هزاران دلار بدهکاری به کارت های اعتباری ، مالکین شرکت به تجارت حبوبات متوسل شدند تا شرکت را سر پا نگه دارند . و این قضایا تقریبا دو سال طول کشید تا Airbnb شاهد پیشرفت هایی باشد . داستان بنیان گذار Airbnb نمونه ای است از داستان هایی که ترس ، استقامت ، عزم و بیشتر از هرچیز تلاش سنگین و پرفشار را شامل می شود . بگذارید به نقطه شروع این ماجراها برگردیم.

سرآغاز

سال 2007 است ، سن فرانسیسکو . موسسین Airbnb ، Brian Chesky و Joe Gebbia از نیویورک به سن فرانسیسکو آمده اند . به خاطر بیکاری در پرداخت هزینه های خود به مشکل برخورده بودند و به فکر راه چاره ای برای بیشتر پول درآوردن بودند . سپس متوجه شدند که اتاق تمام هتل های شهر به خاطر کنفرانس طراحی صنعتی پر شده بود و به علت هجوم تعداد زیادی از بازدیدکنندگان ، محله و شهر با مشکل اسکان رو به رو شده بود .

آن ها متوجه فرصت به دست آمده شدند. چند تختخواب بادی خریدند و سایتی ساختند تحت عنوان Air Bed and Breakfast ( تخت خواب بادی و صبحانه ) . ایده این بود که به بازدید کنندگان پیشنهاد یک تخت خواب بادی برای خوابیدن و یک وعده صبحانه را بدهند. هزینه این برنامه به ازای هر شب ، 80 دلار بود . این ایده موفق شد و اولین مهمان های Airbnb که شامل : یک مرد 30 ساله هندی، یک زن 35 ساله اهل بوستون و یک پدر 45 ساله از ایالت یوتا در اتاق های خود اسکان داده شدند .

بلافاصله پس از آن Nathan Blecharczyk ، فارغ التحصیل و معمار فنی هاروارد به عنوان سومین بنیانگذار شرکت کرد. سپس با یک مشکل بزرگ مواجهه شدند ، سایت تنها دو کاربر داشت . یکی از این کاربرها خود Chesky بود . برای حل این مشکل در ابتدا ، در فستیوال SXSW و تنها توانستند دو ثبت نام و رزرو را انجام دهند .

بعد از تغییراتی که رو وبسایت انجام دادند ، شرکت دوباره در سال 2008 راه اندازی شد ؛ که خیلی هم با ایجاد مجمع دموکرات ها در دنور فاصله نداشت . در اولین بازخورد راه اندازی عمومی وبسایت که در TechCrunch منتشر شد ، ایده های کلی این پروژه برای مردم تشریح و نشان داده شد ( منظور نقل قول زیر از J.Jeffryes  است )

 

این یک تفکر تیپیکال است . مردم از طریق این جریانات و سایت دست به دزدی، جنابت یا تجاوز خواهند زد ؟ مشخصا خیر. چون در حال حاضر این سرویس بسیار محدود و کوچک است و شامل میزبان هایی می شود که به دقت انتخاب شده اند و از آن دسته از آدم هایی نیستند که دست به این دسته از جرایم بزنند . اگر این سرویس توسط همه می توانست ارائه شود ، همه چیز فرو می ریخت و خراب میشد . اربابان افراد مجرم شروع به استفاده از این سیستم و سرویس برای گسترش ترس و بی قانونی می کردند . دعا کنید که این امر در جای خود باقی بماند، این تنها راهی است که می تواند زنده بماند.

 

در آن مرحله ، ایده این بود که هزاران نفر از کسانی که به کنواسیون آماده بودند رسیدگی شود . به این ترتیب که هواداران اوباما ، از هواداران اوباما ( حزب دموکرات ) پذیرایی و میزبانی کنند ( آن ها را در خانه های خودشان اسکان دهند ) و برعکس . بیش از 600 نفر در Airbnb ثبت نام کردند . موفقیت کوتاهی بود ، همانطور که موسس اصلی Airbnb (Brian Chesky) در ویدیو زیر آن را شرح می دهد :

موسسین Airbnb اولین کمک های مالی خود را دریافت می کنند

آن ها توانستند از طریق ترتیب دادن برنامه های Obama O’s  و  Cap’n McCains سی هزار دلار به دست بیاورند .

سپس ، اولین سرمایه گذاری و کمک مالی خود را از سمت Y Combinator دریافت کردند . در این مرحله آن ها هنوز فقط 200 دلار در هفته درآمد داشتند و تصمیم گرفتند از پول به دست آمده برای رفتن به نیویورک  و دیدار با کاربرانشان استفاده کنند ، شهری که بازار کار بزرگتری برای آن ها داشت . آن ها متوجه یک مشکل دیگر شدند . اینکه تصویرها و عکس ها خیلی بهتر از شنیده ها و تبلیغات گفتاری جواب می دهند . برای همین یک دوربین خریدند و شروع به گرفتن عکس های بهتر شدند .

حالا به ژانویه 2009 می رسیم . مرکز تسهیلات رشد کسب و کارهای نوپا به سه موسس این سایت پیشنهاد پیوستن به دوره آموزشی زمستانی خود را می دهد .  در همان زمان Paul Graham از طرف Y Combinator تلاش میکرد که Fred Wilson که یک سرمایه گذار بود را برای سرمایه گذاری روی Airbnb متقاعد کند . شما می توانید مکالمه ایمیلی بین این دو را در اینجا بخوانید .

Fred Wilson تصمیم میگیرد که قبول کند و با اینکار به یک پیروزی بزرگ رسید. بعد از آن  Fred Wilson از Chesky شریکانش خواست که فروش حبوبات را کنار بگذارند .

بعد از رفتن به نیویورک و کار با کاربران نیویورکی ، شرکت شاهد تغییرات رو به رشدی شد . تمرکز از روی اجاره و اشتراک فضاهای عمومی به تمامی فضاهای قابل سکونت تغییر کرد . در این مرحله ، وارد مارس 2009 شده ایم و Airbnb صاحب 2500 میزبان و مکان برای مزبانی شده است ؛ همچنین نزدیک 10000 کاربر فعال . در ویدیو زیر خواهید دید که از آن موقع ( مارس 2009 ) تا حالا ، چه اتفاقاتی برای این شرکت افتاد !

به قول معروف ، باقی اتفاقات به تاریخ تبدیل شد. آخرین آمار میگوید که در حال حاضر Airbnb بیش از 2 میلیون میزبان در بیش از 190 کشور و 34000 شهر دارد . Airbnb تا حالا بیش از 40 میلیون مسافر و توریست و مهمان را میزبانی کرده است . حالا ارزش این شرکت حدود 25.5 میلیارد دلار است ، برپایه حداقل گردش مالی 1.5 میلیارد دلار !

در زیر میتوانید خط زمانی Airbnb را ببینید :

خط زمانی Airbnb

پیوندهای مرتبط :