بنیان‌گذار استارتاپ Ella’s Kitchen معتقد است کنجکاوی، خطر پذیری و طرز تفکر خلاقانه از ویژگی‌های است هر کارآفرینی با داشتن چنین طرز تفکری به موفقیت می رسد.

 طرز تفکر بچه‌گانه ای که باعث میلیونی شدن این استارتاپ شده است

پی آسان / طرز تفکر؛ آیا تا به حال با خودتان فکر کرده‌اید چه چیزی باعث شده است تا کارآفرینان بزرگی مانند ایلان ماسک (Elon Musk)، شریل سندبرگ (Sheryl Sandberg) و ریچارد برنسون (Richard Branson) محدودیتی نداشته باشند و در انجام کارهای فوق‌العاده بزرگ و چالش‌برانگیز موفق شوند؟ اگر اسامی تمام افرادی که در دنیا تفاوت ایجاد کرده‌اند را یادداشت کنید متوجه می‌شوید که همه‌ی آن‌ها در یک مورد یعنی «تفکر خلاقانه» مشترک بوده‌اند. پاول لیندلی (Paul Lindley) یک کارآفرین سریالی و بنیان‌گذار شرکت Ella’s Kitchen است و این شرکت را در سال ۲۰۱۳ به مبلغ ۱۰۴ میلیون دلار فروخت. او عنوان شغلی خودش را «پدر الا» معرفی کرده است و در کتابی که به چاپ رسانده از تأثیرات طرز تفکر خلاقانه صحبت کرده است. او معتقد است که هر فردی برای رسیدن به موفقیت باید به کودک درون خود اهمیت دهد.

۱- کودک درون خود را آزاد کنید

کودکان مهارت زیادی در بازی کردن، آزمایش کردن، شکست خوردن و یادگیری سریع از اشتباهات خود را دارند. آن‌ها شجاعت خلاقانه‌ای دارند و با خوشحالی از این موضوع استقبال می‌کنند. کودکان به سراغ هر چیزی که اطمینان قطعی نداشته باشد می‌روند و گاهی اوقات سوال‌هایی می‌پرسند که هیچ‌کس پاسخی برای آن‌ها ندارد. به عقیده‌ی لیندلی داشتن این ویژگی‌ها نه تنها باعث موفقیت فرد می‌شود بلکه از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کارآفرین به شمار می‌رود. فراموش نکنید که اختراع دوربین‌های چاپ فوری عکس که یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر در قرن بیستم به شمار می‌رود نتیجه‌ی کنجکاوی دختر سه ساله‌ی یک فیزیک‌دان است. او روزی از پدر خود پرسید که چرا نمی‌تواند عکس‌هایی که گرفته می‌شوند را همان لحظه تماشا کند. همین سوال جرقه‌ای بود تا پدرش یکی از مهم‌ترین اختراعات تاریخ را انجام دهد.

۲- ساده فکر کنید

اغلب دانشجویان زمانی که دانشگاه را ترک می‌کنند، خلاقیتشان نیز به همراه آن‌ها فارغ‌التحصیل می‌شود. دو نیمکره‌ی راست که مرتبط با خلاقیت است و نیمکره‌ی چپ که منطق انسان را تشکیل می‌دهد همیشه با یکدیگر در جنگ هستند. نیمکره‌ی چپ همیشه سعی دارد با دلایل منطقی انسان را از ریسک کردن باز دارد. لیندلی معتقد است داشتن طرز تفکر ساده و بی‌ریا مانند کودکان کمک زیادی به رشد کسب‌وکارش کرده است مخصوصا زمانی که به دنبال راه‌های سریع‌تر، بهتر و ارزان‌تر برای انجام امور بوده است. اینکه با خودتان فکر کنید شیوه‌ی انجام دادن یک کار تعریف شده است و همیشه با همین روش انجام می‌شود باعث می‌شود نتوانید فرصت‌های جدید را به بهانه‌ی اجتناب از خطر ببینید. سعی کنید فکر کردن با نیمکره‌ی چپ مغز را کنار بگذارید و دنیا را به چالش بکشید. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که چنین طرز تفکری باید در مرحله‌ی ایجاد اختلال انجام بگیرد نه در مرحله‌ای که یک ریسک کوچک کسب‌وکار را نابود کند.

۳- از مشکلات فرار نکنید

لیندلی یک روز صبح مشغول صبحانه خوردن با دختر سه ساله‌ی خود به نام الا بود که متوجه شد غذای کودکان می‌تواند بهتر و متفاوت‌تر از محصولات فعلی باشد. او نوع خاصی از غذای کودکان را در کشور فرانسه دیده بود اما این محصولات برای استفاده شدن از طرف والدین طراحی شده بودند. ایده‌ی جالب لیندلی این بود که این نوع از غذاها را در بسته‌بندی متفاوتی عرضه کند تا کودکان خودشان بتوانند بدون استفاده از قاشق غذا بخورند و لذت ببرند. به‌عنوان یک کارآفرین هرگز از مشکلاتی که در مسیرتان قرار می‌گیرد نترسید این مشکلات اگر به درستی مدیریت شوند می‌توانند به یک ایده‌ی میلیون دلاری تبدیل شوند.

۴- روحیه‌ی جنگجو داشته باشید

تمام کارآفرینانی که به درجات بالا دست پیدا کرده‌اند، افراد رویا پردازی بوده‌اند که باور داشتند می‌توانند به جایگاهی برسند که تا به حال هیچ‌کس به آن نرسیده است. این افراد به احساس درونی خود اعتماد کرده‌اند و زمانی که فرصت مهیا شده است ایده‌ی خود را عملی کردند. لیندلی معتقد است که سختی و مشقت بخش جدایی‌ناپذیر زندگی هر کارآفرینی است. هر فردی به‌عنوان یک کارآفرین ممکن است فکر کند که نمی‌تواند به اهدافش دست پیدا کند اما نباید ناامید شود. تمام کارآفرینان موفق در طول فعالیت‌های خود با مشکلات بزرگی روبه‌رو شده‌اند اما تسلیم نشده‌اند. از شکست‌های خود درس بگیرید و تفکر خلاقانه را به عادت روزمره‌ی خود تبدیل کنید.

یکی از بهترین راه‌ها برای زنده کردن کودک درون، بازی کردن با بچه‌های کوچک است. به بازی آن‌ها ملحق شوید و با روحیاتشان آشنا شوید. این کار تأثیر فوق‌العاده خوبی روی زندگی شخصی و کاری خواهد گذاشت.

پیشنهاد می کنیم این پست درباره ی علائمی که نشان می دهد یک استارتاپ آماده ی رشد و پرورش است را ببینید