فرض کنید که در سایت Airbnb ثبت نام کرده اید و لیست و سیاهه خدمات و منزل خود را ثبت کرده اید . حالا مردم عادی و کسانی که دنبال میزبان می گردند ، چگونه ممکن است شما را پیدا کنند ؟  با وجود میزبان های مختلف و متعدد ، سایت Airbnb از چه الگوریتمی برای پیدا کردن میزبان های معین در یک منطقه استفاده می کند ؟

 

طی سوالات مختلفی که از سوی میزبانان سایت Airbnb مطرح می شود ، دو سوال اساسی قالبا مطرح است : چه چیزی بر رتبه بندی میزبان تاثیر می گذارد ؟ و دیگری اینکه چگونه میتوان صفحه و لیست خدمات خود را به صورت آنلاین روی سایت پیدا کنند ؟

 

در این پست مجموعه ای از مهم ترین سوال هایی که از سوی میزبانان پیرامون سایت Airbnb مطرح می شود را گرد آوری کرده ایم و به آن ها پاسخ می دهیم .

اگر درباره سفر با Airbnb چیزی نمی دانید :  Airbnb یک شرکت خصوصی است که مقر آن در سانفرانسیسکو است، این شرکت در آگوست سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است،  این شرکت از طریق سایت حود، به صاحبان خانه‌ها و آپارتمان‌های خالی با دارای یک اتاف اضافی امکان می‌دهد که آپارتمان‌های خود را به میهمان‌ها  و مسافران برای چند روز اجاره دهند .  مکان‌های موجود در این سایت شامل اتاق‌ها، آپارتمان‌ها، قلعه‌ها، قایق‌ها، خانه‌های درختی و حتی کلبه‌های ایسکیمویی و جزیره‌های خصوصی است.

 

عوامل موثر در جایگاه من به عنوان میزبان در نتایج جستجو چیست؟

این یک سوال بزرگ است. سایت ایربی‌ان‌بی الگوریتمی دارید که بیش از 100 سیگنال را برای تصمیم گیری در مورد سفارش اقامت در نتایج جستجو به نمایش می گذارد. اکثر این سیگنال ها مربوط به چیزهایی است که مهمانان به آن ها اهمیت می دهند ، مانند نظرات مثبت و عکس های عالی این فاکتور ها در رتبه شما در زمان جست و جو بسیار تاثیر گذار است ! دلیل این امر این است: این موارد به بهترین و ساده ترین شکل، آدم را به سمت چیزی که می خواهد هدایت می کند .

البته همه ی سیگنال ها یک شکل سنجیده نمی شوند و لازم نیست شما حتما یک لیست خدمات و اطلاعات کامل یا یک لوکیشن کامل و دقیق و شفاف داشته باشید تا رتبه خوبی به دست بیاورید . فاکتورهای دیگری نیز بر روی رتبه جست و جوی شما در سایت ایربی‌ان‌بی تاثیر می گذارد. چیزهایی مثل : چند وقت یکبار روی لینک آگهی شما کلیک می شود ؟ چند وقت یکبار مشتریان برای رزرو با شما تماس می گیرند ( از طریق سایت ) ؟ چه تعداد درخواستی را تا به حال قبول کرده اید ؟ و البته اینکه ، چقدر قیمت شما رقابتی است ؟

 

چرا Instant Bookها ( پیشنهادهای ویژه و فوری _ لحظه ای ) در صدر نتایج جست و جو نمایش داده می شوند ؟

هدف اصلی الگوریتم جست و جوی سایت Airbnb ، تسهیل رزرو کردن برای مهمانان است . و اگر یک مهمان و مسافر ، یک تجربه ی سفر فوق العاده با استفاده از سایت ایربی‌ان‌بی داشته باشد ، به احتمال بسیار زیاد باز هم از سایت ایربی‌ان‌بی استفاده خواهد کرد . تجربه چندین ساله ثابت کرده است که مسافران و مهمانان ترجیح می دهند از پیشنهادهای فوری و لحظه آخری استفاده کنند چرا که قابلیت رزرو سریع در این حالت وجود دارد و دیگر نیازی نیست برای رزرو منتظر پاسخ میزبان ها بمانند ؛ علاوه بر آن احتمال عدم قبول درخواست آن ها نیز وجود ندارد . در نتیجه برای کسب رضایت و وفاداری و تضمین استفاده های مجدد از سوی مشتریان ، پیشنهاد های لحظه ای در صدر نتایج جست و جو قرار می گیرد .

البته با این اوصاف ، شاید به نظرتان بهتر باشد همیشه پیشنهاد های لحظه ای و فوری بدهید ، اما این طور هم نیست . پیشنهاد لحظه ای ، تنها یکی از صدها راه دیده شدن و بهتر در نتایج جست و جو ظاهر شدن است و شما میتوانید حتی بدون پیشنهاد لحظه ای دادن ، رتبه و جایگاه بسیار خوبی در نتایج جست و جو داشته باشید.

 

 

 

ایر بی ان بی

 

 

 

آیا این درست است که اگر میهمانی لیست من را به لیست علاقمندی هایش اضافه کند لیست من در رتبه بندی جایگاه بهتری پیدا میکند؟

بله.در واقع وقتی کسی لیست شما را به عنوان علاقمندی خودش انتخاب کند رتبه شما در جایگاه رتبه بندی افزایش پیدا میکند.

البته انتخاب شدن لیست شما به وسیله یک نفر نمیتواند تاثیر چندان زیادی بر رتبه بندی تان بگذارد ولی اگر در طی چند ماه افراد زیادی لیست شما را در لیست علاقمندی هایشان جای بدهند رتبه شما به شکل محسوسی تغییر خواهد کرد.

ما حتی از لیست علاقمندی های کاربران برای بررسی شخصیت آن ها و تحلیل تجربه ی جست و جوی آن ها استفاده میکنیم.به طوری که احتمال زیاد آن ها دوباره لیست شما را در آینده مشاهده خواهند کرد.

 

آیا این درست است که ویرایش و بهینه سازی هر روزه ی لیستم به بهبود رتبه ی آن در جست و جو کمک خواهد کرد؟

خیر.به روز رسانی مداوم لیست هیچ کمکی به بالاتر رفتن رتبه ی آن در جست و جو نخواهد کرد.اگر از عکس و توضیحات و قیمت پیشنهادی رضایت دارید با خیال راحت آن را رها کنید و منتظر بشینید تا درخواست ها خودشان راهشان را به سمت شما پیدا کنند.

 

چگونه میتوان رتبه پیشنهادات خود را در نتایج جست و جو بهبود بخشید ؟

سریع ترین و بهترین راه برای بهبود رتبه شما در جست و جو ، ارائه پیشنهادات فوری و لحظه ای است . تحقیقات سایت Airbnb  نشان داده است که مشتریان عموما ترجیح می دهند از پیشنهادات فوری و لحظه ای استفاده کنند حتی وقتی در جست و جوی خود فیلتر Instant view  را فعال نکرده باشند . اما به جز این ، میتوانیم راه های زیر را پیشنهاد دهیم :

– اولین برخورد با صفحه و پیشنهاد خود را رویایی و خواستنی نشان دهید . مطمئن شوید که عکس اولی که نمایش داده می شود ( عکس اصلی ) به اندازه کافی روشن و شفاف باشد و علاوه بر آن شکلی افقی داشته باشد . تعداد کلیک هایی که روی لینک شما می شود روی رتبه ی جست و جوی شما در بعدا بسیار تاثیر خواهد گذاشت و چنین عکس هایی برای افزایش تعداد کلیک بسیار کارآمد است . به جز اینها ، یک عکس فریبنده و با کیفیت ، واقع بینانه ترین روش برای نشان دادن خانه خود در یک لحظه است .

– سعی کنید به صورت رقابتی قیمت گذاری کنید . مسافران معمولا به دنبال پیشنهادهای ارزشمند و مقرون به صرفه برای سفر خود هستند . می توانید با ابزار های Smart Pricing در سایت ، از توصیه های خوبی برای قیمت گذاری مناسب استفاده کنید .

 

فرض کنید که در سایت Airbnb ثبت نام کرده اید و لیست و سیاهه خدمات و منزل خود را ثبت کرده اید . حالا مردم عادی و کسانی که دنبال میزبان می گردند ، چگونه ممکن است شما را پیدا کنند ؟  با وجود میزبان های مختلف و متعدد ، سایت ایربی‌ان‌بی از چه الگوریتمی برای پیدا کردن میزبان های معین در یک منطقه استفاده می کند ؟

طی سوالات مختلفی که از سوی میزبانان سایت Airbnb مطرح می شود ، دو سوال اساسی قالبا مطرح است : چه چیزی بر رتبه بندی میزبان تاثیر می گذارد ؟ و دیگری اینکه چگونه میتوان صفحه و لیست خدمات خود را به صورت آنلاین روی سایت پیدا کنند ؟

 

اگر درباره سفر با Airbnb چیزی نمی دانید :  ایربی‌ان‌بی یک شرکت خصوصی است که مقر آن در سانفرانسیسکو است، این شرکت در آگوست سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است،  این شرکت از طریق سایت حود، به صاحبان خانه‌ها و آپارتمان‌های خالی با دارای یک اتاف اضافی امکان می‌دهد که آپارتمان‌های خود را به میهمان‌ها  و مسافران برای چند روز اجاره دهند .  مکان‌های موجود در این سایت شامل اتاق‌ها، آپارتمان‌ها، قلعه‌ها، قایق‌ها، خانه‌های درختی و حتی کلبه‌های ایسکیمویی و جزیره‌های خصوصی است.

 

آیا میتوانیم برای بهتر دیده شدن و بیشتر دیده شدن در نتایج جست و جو و تبلیغ شدن ، هزینه اضافه پرداخت کنیم ؟

سایت Airbnb  همچنین چیزی را برای کاربرانش توصیه نمی کند ، چرا که امکان رقابت عادلانه را محدود می کند . البته شما می توانید تبلیغ صفحه خود را در شبکه های اجتماعی و وبلاگ و سایت های شخصی انجام دهید . این امکان از طریق گزینه « همرسانی ( Share ) برای شما محیا شده است . در زیر این گزینه ، آیکن embed  را که شبیه « </>  » است را مشاهده خواهید کرد . با کلیک بر روی آیکن ، کدها و اطلاعاتی که برای تبلیغ صفحه خود در وبلاگ و صفحات اجتماعی و سایت ها نیاز دارید ، کپی می شود و میتوانید هرجا خواستید پِیست کنید .

 

چرا جایگاه من در آخرین صفحه از لیست جست و جو است ؟ اینطوری کسی اتاق من را نمیبیند یا رزرو نخواهد کرد !

نگران نباشید . وقتی به تازگی صفحه ی خود را در سایت Airbnb   می سازید ، به آخرین صفحه از لیست جست و جو منتقل می شوید ولی این به معنای این نیست که شما دیده نمی شوید ، چرا که اکثر جست و جوهای کاربران سایت ایربی‌ان‌بی به صورت گزینه ای و فیلتر شده است ( مثلا بر اساس قیمت ، ویژگی ها و مکان ) و وقتی جست و جویی به شکل فیلتر شده انجام شد ، شما دیگر در آخرین صفحه نمایش داده نمی شوید .

 

اگر به خاطر اینکه مهمانی قوانین خانه مرا رعایت نمیکرد ، یا مطالعه نکرده بود ، درخواست رزرو او را رد کنم ، در رتبه بندی من در نتایج جست و جو تاثیر خواهد گذاشت ؟

از آنجایی که رد درخواست ها ، میتواند از بدترین تجربیات کاربران با سایت Airbnb  باشد ، ما این فاکتور را برای رتبه بندی میزبان ها در نظر گرفتیم تا مقبولیت و رضایت کاربران و مهمان های سایت ایربی‌ان‌بی به خطر نیافتد . با این وجود این مسئله را هم درک می کنیم که به هر دلیلی ممکن است یک میزبان مجبور باشد درخواست مهمانی را رد کند و برای همین این قابلیت را در حساب هر میزبان گنجانده ایم . بیشترین توجه ما در این زمینه ، به مقایسه میزان رد درخواست های شما با دیگر میزبان ها معطوف است . اگر یک یا دو بار درخواستی را رد کنید ، نمیتواند تاثیری روی رتبه بندی شما بگذارد ، اما اگر در طول زمان ، درخواست های زیادی را رد کنید ، رتبه شما در جست و جو تنزل پیدا خواهد کرد .

طی بررسی های ما ، اینطور نشان داده می شود که بیشتر میزبان ها در سایت ایربی‌ان‌بی ، توانایی قبول اکثر درخواست ها را دارند و رد درخواست به ندرت اتفاق می افتد . میتوانید برای به حداقل رساندن احتمال رد درخواست مهمان ها ، سعی کنید اطلاعات خانه خود را به واضح ترین و شیواترین شکل ممکن بنویسید ، تقویم خود را به روز نگه دارید و قوانین خانه را به گویاترین شکل ممکن شرح دهید .

 

 

 

سایت Airbnb

 

 

 

من لیست و سیاهه خدمات خود را ثبت کرده ام و صفحه خود را ساخته ام ، اما نه خودم نه دیگران ، نمیتوانند آن را در صفحه جست و جو پیدا کنند . چرا ؟

به طور معمول یک تاخیر حدودا 6 ساعته برای نمایش هر صفحه و سیاهه خدمات جدید وجود دارد. این زمان هم به شما این فرصت را می دهد که آخرین تغییرات و ویرایش های ضروری را پیش از نمایش عمومی صفحه و ثبت اولین درخواست و رزرو ، اعمال کنید و هم به مسئولان سایت Airbnb  این فرصت را می دهید تا صفحه شما را از نظر مناسب بودن و مشکل نداشتن برای نمایش عمومی بررسی کنند. اگر صفحه شما تا 24 ساعت در لیست جست و جو نمایش داده نشد ، میتوانید از طریق « تماس با ما»ی سایت Airbnb  موضوع را پیگیری کنید .

 

من مدت ها است که درخواست رزرو جدیدی نداشته ام و وقتی صفحه خود را جست و جو میکنم ، آن را پیدا نمی کنم. نه خودم نه حتی دوستانم . مشکل چیست ؟

اگر صفحه و لیست سیاهه شما در سایت Airbnb  ، جز بازار محبوب پیشنهاد ها باشد و گزینه های متعدد و زیادی را شامل باشد ، برای پیدا شدن آن ضروری است که فیلترهای متنوع و زیاد و مشخصی را اعمال کنید . نگران نباشید ، این دقیقا همان کاری است که معمولا کاربران و مهمان ها انجام می دهند . پیشنهاد ما برای کردن صفحه خود و مطمئن شدن از نمایش آن ، جست و جو بر اساس تاریخ روزهایی است که قبلا در تقویم خود ، برای پذیرایی در آن روزها اعلام آمادگی کرده اید است .

همچنین در رابطه با پیشنهادات فوری و لحظه ای ( Instant Book ) در سایت ایربی‌ان‌بی ، یک دلیل مشترک برای به وجود آمدن همچین شرایطی وجود دارد ؛ اینکه هنگام ساخت صفحه ، گزینه ای را مبنی بر اینکه تنها کاربران و مهمانانی که بازخورد و امتیاز مثبت دریافت کرده اند میتوانند درخواست ارسال کنند را انتخاب کرده اند . اگر شما به عنوان میزببان این الزام را انتخال کنید ، به جای اینکه پیشنهاد و صفحه شما تحت عنوان Instant Book نمایش داده شود ، تحت عنوان Request to Book منتشر می شود و کاربران تازه ثبت نام کرده و یا بازدیدکنندگان ثبت نام نکرده ، قادر به مشاهده پیشنهاد شما نخواهند بود و نمیتوانند برای شما درخواست رزرو فوری ارسال کنند.

 

 

فرض کنید که در سایت Airbnb ثبت نام کرده اید و لیست و سیاهه خدمات و منزل خود را ثبت کرده اید . حالا مردم عادی و کسانی که دنبال میزبان می گردند ، چگونه ممکن است شما را پیدا کنند ؟  با وجود میزبان های مختلف و متعدد ، سایت Airbnb از چه الگوریتمی برای پیدا کردن میزبان های معین در یک منطقه استفاده می کند ؟

طی سوالات مختلفی که از سوی میزبانان سایت ایربی‌ان‌بی مطرح می شود ، دو سوال اساسی قالبا مطرح است : چه چیزی بر رتبه بندی میزبان تاثیر می گذارد ؟ و دیگری اینکه چگونه میتوان صفحه و لیست خدمات خود را به صورت آنلاین روی سایت پیدا کنند ؟

 

اگر درباره سفر با Airbnb چیزی نمی دانید :  Airbnb یک شرکت خصوصی است که مقر آن در سانفرانسیسکو است، این شرکت در آگوست سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است،  این شرکت از طریق سایت حود، به صاحبان خانه‌ها و آپارتمان‌های خالی با دارای یک اتاف اضافی امکان می‌دهد که آپارتمان‌های خود را به میهمان‌ها  و مسافران برای چند روز اجاره دهند .  مکان‌های موجود در این سایت شامل اتاق‌ها، آپارتمان‌ها، قلعه‌ها، قایق‌ها، خانه‌های درختی و حتی کلبه‌های ایسکیمویی و جزیره‌های خصوصی است.

 

من نمیتوانم لیست خدمات و صفحه مربوط به خانه خود را پیدا کنم ، آیا وارد شدن و خارج شدن من در سیستم ، تفاوتی ایجاد خواهد کرد  ؟

اکثر جست و جوهایی که در سایت ایربی‌ان‌بی انجام می شود ،  به لاگین بودن یا نبودن کاربران ربطی ندارد ، هرچند رتبه بندی ممکن است تفاوت ایجاد کند آن هم به این خاطر که جست و جوهای کاربران لاگین شده در سایت ما ، شخصی سازی شده است . برای همین وقتی یکی از کاربران لاگین می کند ، ما اطلاعات بیشتری از فرد جست و جو کننده در اختیار داریم ، تا در نتایج جست و جو ، گزینه های مرتبط تر و مناسب تری به او ارائه کنیم .

البته در این بین یک استثنا وجود دارد : کسانی که پیشنهادات لحظه ای داده اند ، اما در عین حال فاکتور رتبه بندی و بازخوردهای مثبت مربوط مهمان ها را هم انتخاب کرده باشند . در این مورد ، اگر شما پیشنهاد لحظه ای به این شکل داده باشید ، پیشنهاد شما در جست و جو به کاربران و بازدیدکنندگانی که لاگین نکرده اند ، نشان داده نمی شود . آن هم به این خاطر است که ما نمیتوانیم بازخوردها و رتبه بندی کاربر و بازدیدکننده در صورت لاگین نکردن ، تشخیص دهیم .

 

من میتوانم یک پیشنهاد را روی نقشه نرم افزار Airbnb پیدا کنم و ببینم ، ولی نمیتوانم همان پیشنهاد را ( با همان فیلترهای جست و جوی داخل نرم افزار ) ، در نسخه دستکتاپ و سایت Airbnb پیدا کنم . چرا ؟

همانطور که پیش از این نیز متذکر شدیم ، جست و جو در سایت ایربی‌ان‌بی، شخصی سازی شده است . این به این معنا است که وقتی حتی با گوشی و نرم افزار در حال جست و جو و مرور پیشنهاد ها هستید ، برنامه از gps  شما استفاده می کند و از این اطلاعات در ارائه نتیجه بهتر استفاده می کند ، که طبیعتا در نسخه سایت ، امکان موقعیت یابی دقیق نیست و نتایج متفاوت است .

 

 

 

سایت Airbnb

 

 

 

من پیشنهاد لحظه ای و فوری Instant Book خود را ارسال و فعال کرده ام ، اما پیشنهادم در لیست جست و جوها پیدا نیست و یا بالا نیامده است ، مگر پیشنهاد لحظه ای و فوری Instant Book ، چنین تاثیری نمی گذارد ؟

بله ، پیشنهاد لحظه ای و فوری Instant Book رتبه شما در جست و جو را بالا می برد ، ولی به نظر می رسد عدم نمایش شما ، دلیل دیگری دارد . اول از همه مطمئن باشید که جست و جوی خود را به درستی و منطبق با کلیه ویژگی های پیشنهاد خود ( از تعداد حداقل شب های میزبانی گرفته تا بازه زمانی میزبانی  و درخواست مهمان هایی با سابقه خوب و  … ) فیلتر کرده باشید چرا که فیلتر درست و دقیق ، بسیار تاثیر گذار است . و البته این را هم در نظر داشته باشید که اگر در پیشنهاد لحظه ای خود ، درخواست مهمان های با سابقه و بازخورد خوب را لحاظ کرده باشید ، آن وقت پیشنهاد لحظه ای خود را نمیتوانید مشاهده کنید ، چرا که یا تا به حال خودتان  با سایت ایربی‌ان‌بی سفر نکرده اید و یا لاگین نکرده اید .

 

پیشنهاد خودم را از طریق جست و جوی عنوان پیشنهاد نمیتوانم پیدا کنم . چرا سایت Airbnb قابلیت جست و جوی کلیدواژه را ندارد ؟ ممکن است این قابلیت در آینده به سایت اضافه شود ؟

جست و جوی کلید واژه ای و به خصوص جست و جوی متن دلخواه ، از لحاظ فنی بسیار پیچیده است اما چیز بسیار هیجان انگیزی برای اضافه کردن به سیستم سایت Airbnb است . باید به شما اطمینان دهیم که سایت Airbnb ، یک تیم کامل و قوی در زمینه بهبود تجربه جست و جوی سایت Airbnb دارد و به صورت مستمر در حال تحقیق است . امیدواریم این قابلیت در سال جاری به سایت Airbnb اضافه شود.

 

مهم ترین چیز این است : شما یک میزبان منحصر به فرد هستید با پیشنهادات خاص ، چرا که شما و خانه شما ( یا فضای شخصی شما ) شبیه هیچکس و یا هیچ جای دیگری نیست . امیدواریم این راهنمایی ها و نکات برای پیدا کردن میزبان و مهمان مناسب و داشتن یک تجربه بهتر با سایت ایربی‌ان‌بی، کارآمد باشد . در نهایت ، بهترین کاری که میتوانید بکنید را انجام دهید و از توانایی های خود استفاده کنید و درباره جایگاه نخست جست و جو بودن ، نگران نباشید.