اگر تاکنون چیزی در مورد اپلیکیشن Revolut نشنیده‌اید، احتمالا به خوبی به صحنه فین‌تک انگلستان توجه نکرده‌اید. با پی آسان همراه باشید.

 

چالشگر بانکداری دیجیتال Revolut یکبار با جذب ۲۵۰ میلیون دلار در سری c از سوی شرکت DST گلوبال در صدر اخبار قرار گرفت و به عنوان تازه‌ترین شرکت فن‌آوری به وضعیت یونیکورنی رسید. شایعات چند هفته‌ای در جریان بود تا زمانی که خبر اعلام شد و اعداد در مورد ارزش شرکت در همه جا پراکنده شدند. برای شرکتی که تنها 3 سال از عمر آن می‌گذرد، موفقیت بزرگی محسوب می‌شود. شرکت تاکنون ۳۴۰ میلیون دلار جذب کرده است.

با این دور از سرمایه‌گذاری ارزش Revolut ۴ برابر شده و به ۷/۱ میلیارد دلار رسیده است و به این ترتیب Revolut به کلوپ یونیکورن‌های فناوری پیوسته است. به نظر می‌رسد شرکت در رسیدن به هدف خود یعنی ایجاد تغییر در سیستم بانکی موفق بوده است. اما اپلیکیشن جهانی پول چه می‌کند و چطور ایجاد شده است؟

 

Revolut چطور شروع شد؟

برای آنکه ایده‌ای در مورد هدف Revolut داشته باشید تنها کافی است که به سند ماموریت موسسان آن نگاهی داشته باشید: ایجاد چرخشی در بخش مالی بانکداری.

این شرکت در جولای ۲۰۱۵ توسط نیکلای استورونسکی و ولاد یاتشنکو تاسیس شد. در حال حاضر یاتشنکو به عنوان مدیر ارشد فنی فعالیت می‌کند، او دارای سابقه در فین‌تک‌ها است. او ۱۰ سال را برای ساخت سیستم‌های مالی برای بانک‌ها درجه یک سرمایه‌گذاری صرف کرده است مانند توسعه جاوا برای بانک سرمایه‌گذاری UBS و توسعه دهنده اپلیکیشن برای دویچه بانک.

استورونسکی که در موسسه فیزیک و فن‌آوری موسکو، فیزیک خوانده است و در رشته اقتصاد در دانشگاه نیواکانامیک ادامه تحصیل داده به عنوان مدیر عامل فعالیت می‌کند. او سپس به عنوان یک معامله گر بورس در کردیت سوئیس و برادران لمان مشغول شده است.

 

 

اپلیکیشن Revolut چیست

 

 

استورونسکی در مصاحبه‌ای با فوربس گفته است: من در مورد این کسب‌و‌کار ۳ سال پیش فکر کرده بودم. من همیشه در حال سفر بودم و صدها پوند را در تبدیل ارزهای خارجی از دست می‌دادم که به نظر صحیح نمی‌آمد.

به عنوان کسی با پیشینه مالی به خوبی می‌دانستم که چه نرخ‌های تبدیلی را باید دریافت کنم. به عنوان یک راه‌حل تلاش کردم تا یک کارت چند ارزی پیدا کنم که گفته شد امکانپذیر نیست. اما من مصمم بودم که این کار را انجام دهم.

 

خدماتی که اپلیکیشن Revolut  ارائه می دهد:

از زمان آغاز به کار، هدف Revolut ساخت بستری عادلانه و یکپارچه بوده است تا در سراسر جهان برای استفاده و مدیریت پول مورد استفاده قرار گیرد. این هدف را همچنان ادامه می‌دهد. در حال حاضر انتقال رایگان بین‌المللی پول و انتقال بین بانکی بدون کارمزد را ارائه می‌دهد.

آن اکنون به عنوان یک کارت چند ارزی فعالیت می‌کند که دارای یک اپلیکیشن نیز هست. شرکت ادعا می‌کند که شما ظرف ۶۰ ثانیه می‌توانید یک حساب کاربری با آن‌ها باز کنید.

با داشتن یک حساب در اپلیکیشن Revolut  یا سایت آن می‌توانید:

  • پس‌انداز یا تبدیل ۲۵ ارز در اپلیکیشن
  • ارسال انتقال پول داخلی و بین‌المللی
  • استفاده از مستر کارت یا ویزا در خارج از کشور بدون کارمزد به شکل ۱۳۰ ارز
  • برداشت ۲۰۰ پوند به صورت ماهانه از عابر بانک‌های بین‌المللی به صورت رایگان

همچنین شرکت این خدمات را نیز ارائه می‌دهد:

  • پیام‌های آنی، مشخص کردن هزینه‌های انجام شده و کنترل بودجه
  • تقویت امنیت با توانایی فعال،غیرفعال کردن پرداخت های بدون تماس و پرداخت‌های سوئیپ
  • بیمه دستگاه و بیمه پزشکی سفر
  • افزایش اعتبار حساب شما در دو دقیقه به صورت جهانی

حساب‌های پرمیوم همچنین می‌توانند طراحی خاص کارت‌ها، بیمه پزشکی بین‌المللی، استفاده از لانژهای فرودگاهی و پشتیبانی ۲۴ ساعته را دریافت کنند.

یکی از جدیدترین فعالیت‌های اپلیکیشن Revolut و سایت آن است که به مشتریان اجازه دهد تا بیت‌کوین، لیت‌کوین و اتریوم را خریداری، پس‌انداز، تبادل و منتقل کنند.

 

اتریوم بهترین ارز دیجیتال; بیت کوین در رده سیزدهم !

 

برای حساب‌های تجاری، آن به صورت ویژه کارت‌های سازمانی برای کارکنان را ارائه می‌دهد تا برای تجارت و بازکردن API برای پرداخت‌های خودکار و احتمالا اتصال به بسترهایی نظیر Xero و Stripe در خارج از کشور یورو و پوند IBAN مصرف کنند.

در ادامه شرکت امیدوار است حساب‌های خرید ارائه دهد.

 

 

کار با اپلیکیشن Revolut

 

 

هیاهوی تامین مالی Revolut

Revolut شاهد رشدی قابل توجه در این 3 سال بوده است. در ماه آغاز بکار خود با سرمایه‌گذاری ۵/۱ میلیون پوند و فوریه ۲۰۱۶ ۵/۱ میلیون پوند دیگر جذب کرد. سری A، Revolut از Balderton Capital در جولای ۲۰۱۶ جذب شد که شامل ۸/۶ میلیون پوند بود. اما این مبلغ در مقابل آنچه در پیش رو بود چندان قابل توجه نبود.

در جولای ۲۰۱۷، در سری B خود ۶۶ میلیون دلار دیگر از Index Ventures جذب کرد. با جذب آخر از DST به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار Revolut ۳۳۶ میلیون دلار جمع آوری کرده است که شامل تامین مالی بدهی‌ها نیز است.

با وجود نام‌هایی نظیر Point Nine، Index Ventures، Seed Camp، Balderton Capital و Ribbit Capital در میان سرمایه‌گذاران خود، Revolut نشان داده که از پشتیبانی مستحکمی برای مدل کسب و کار خود برخوردار است.

 

هدف آینده Revolut چیست؟

در حال حاضر اپلیکیشن Revolut دارای 350 نفر کارمند است اما هر ماهه به این تعداد بین ۱۵ تا ۲۰ نفر افزوده می‌شود. دفترهای آن در لندن، کراکوو، موسکو، سنت پترزبورگ، ویلینیوس، برلین، پاریس و بارسلونا قرار دارد. این برای شرکتی که قصد پیشرفت و تسلط بر آمریکای شمالی، خاورمیانه، آسیا و استرالیا را دارد کافی نیست.

Revolut در حال تلاش برای دریافت اجازه بانکداری در لیتوانی است، اما در حال حاضر دارای گواهی E-money اروپا است و تحت نظارت سازمان فعالیت‌های مالی قرار دارد.

در آینده هر چیزی ممکن است برای اپلیکیشن Revolut اتفاق بیافتد اما این شرکت اکنون دارای یک میلیون و ۸۰۰ هزار مشتری است که روزانه بین ۶ تا ۸ هزار نفر به آن‌ها افزوده می‌شوند و ۷۰ میلیون تراکنش دارد، واضح است که در حال پاسخگویی به این نیازهای بانکداری است که فراتر از موسسات سنتی است. اما رشد آن مدیون باورهای استورونسکی است که بر مطلوبیت گرایی بنا شده است.

 

 

اپلیکیشن Revolut

 

 

در ابتدای سال هم موسس Revolut با فایننشال تایمز گفتگویی داشت:

نمی‌دانم که چگونه تعادل کار-زندگی به شما کمک خواهد کرد که یک استارت آپ بسازید.

شاید فرهنگ استارت آپ برای همه مناسب نباشد اما به نظر می‌رسد برای موسسان این شرکت خوب عمل کرده است.